Roland Garros

Kuznetsova o bate pe Kvitova dupa un meci maraton

Partida de peste trei ore intre rusoaica Svetlana Kuznetsova si cehoaica Petra Kvitova, sambata dup-amiaza, in deschiderea zilei pe arena centrala Philippe Chatrier de la Roland Garros.

Campioana la Roland Garros in 2009, Kuznetsova s-a impus cu 6-7, 6-1, 9-7, la capatul unui meci maraton. Numai setul al treilea a avut o intindere de 92 de minute.

Kuznetsova s-a agatat de fiecare minge intr-un final dramatic de meci, iar Kvitova a ratat mai multe sanse de a inchide meciul pe propriul serviciu.

In cele din urma cehoaica a cedat in fata darzeniei Svetlanei Kuznetsova si paraseste competitia.

Kuznetsova merge mai departe si joaca in optimi cu Lucie Safarova, cea care a eliminat-o pe Ana Ivanovic in turul al 3-lea, iar invingatoarea acestui meci joaca in sferturi cu cea care se va impune in disputa Simona Halep-Sloane Stephens.