Roland Garros

Irina Begu trece de o fostă finalistă de la Roland Garros pentru un loc în turul 3

România mai are o singură reprezentantă pe tabloul de simplu de la Roland Garros, pe Irina Begu. Aceasta a întâlnit-o a șasea oară în carieră pe italianca Sara Errani, fostă finalistă la Paris. Pentru a treia oară consecutiv Begu s-a impus în fața jucătoarei de 36 de ani originară din Bologna, Italia. Begu o va întâlni în turul 3 pe Karolina Muchova din Cehia, cea care în runda inaugurală a produs surpriza prin eliminarea Mariei Sakkari, favorita 8 a turneului.

FINAL BEGU - ERRANI 6-3, 6-0

SET 2, 6-0 Begu închide meciul cu un nou break.

SET 2, 5-0 Două puncte jucate excelent de Begu cu primul serviciu. Errani obligată la erori neforțate care înclină și mai mult balanța.

SET 2, 4-0 Begu nu mai repetă erorile din primul set și forțează un al treilea break, după ce a fost condusă cu 40-15 în acest game. La acest scor are toată deschiderea spre calificarea în turul 3.

SET 2, 3-0 După 16 minute de la startul setului secund Begu se desprinde la trei game-uri în față. A închise game-ul de serviciu cu forehand câștigător. Begu a mai avut 3-0 și în primul set.

SET 2, 2-0 Begu continuă evoluția solidă din primul set. Break-ul nu întârzie să apară.

18:38 Începe setul al doilea, cu Begu la serviciu.

STATISTICA PRIMULUI SET
- Nu mai puțin de 7 duble greșeli comise de Begu;
- Aceasta a compensat cu 14 lovituri direct câștigătoare;
- La erori neforțate Begu a greșit de asemenea mai mult (17-12).

SET 1, 6-3 Primul set se încheie după un nou schimb lung, în care Begu a dictat ritmul și a așteptat eroarea adversarei. Errani a trimis cu forehand-ul în afara terenului.

SET 1, 5-3 De un singur game mai are nevoie Begu pentru a câștiga primul set.

SET 1, 4-3 Revine la conducere Begu, cu break în față din nou.

SET 1, 3-3 Tot avantajul lui Begu se duce pe apa sâmbetei. Aceasta își pierde al doilea game consecutiv pe serviciu. La 15-40, după un raliu, a trimis în fileu, eroare neforțată.

SET 1, 3-1 Errani recuperează unul dintre break-uri la capătul unui game echilibrat.

SET 1, 3-0 Al doilea break obținut de Begu. Început cum nu se poate mai bun pentru jucătoarea noastră.

SET 1, 1-0 Begu reușește break-ul în chiar primul game din partidă.

17:55 Începe meciul cu Errani la serviciu.

17:50 Jucătoarele au ieșit la încălzire.

17:40 Meciul programat pe terenul 9 va începe în câteva minute.

Patru din cele cinci meciuri directe de până acum s-a derulat pe zgură, scorul fiind egal pe această suprafață (2-2).

Irina Begu a câștigat ultimele două meciuri cu Sara Errani, ambele pe zgură.

Toate cele cinci partide de până acum între cele două s-au încheiat în minimum de seturi.

Sara Errani, fostă numărul 5 mondial, ocupă în prezent poziția a 73-a în ierarhia mondială.