Roland Garros

Irina Begu revine fabulos si e in turul 3 la Roland Garros

Prima jucatoare din Romania calificata in turul 3 la Roland Garros este Irina Begu, dupa un meci de aproape doua ore contra Karolinei Muchova din Cehia.

Irina Begu a avut puterea sa revina de la set pierdut fara drept de apel si sa castige, cu 1-6, 6-3, 6-4.

Putini i-ar fi dat Irinei Begu vreo sansa dupa pierderea primului set in 33 de minute. Dincolo de scorul aspru, Begu n-a jucat nimic si tot timpul Muchova a avut prim planul pe teren.

Asa am trait Irina Begu in turul 2 la Roland Garros

Setul al doilea a inceput cu Begu reusind primul ei break (2-1), dar Muchova a egalat imediat scorul pe tabela. Inca o data Begu avea sa rupa echilibrul si sa treaca in fata (4-3), reusind sa acopere break-ul de un game solid pe propriul serviciu.

Muchova si-a pierdut pentru a doua oara serviciul, iar Begu intra in decisiv in postura jucatoarei care vine din urma.

Sa mers cap la cap cu serviciul pana la 3-3, cand Begu a rupt acest echilibru si s-a desprins la 5-3, avand sansa inchiderii meciului.

Presiunea si-a spus cuvantul pentru Irina, iar Muchova revenea cu break la 4-5, insa cehoaica n-a avut puterea sa continue. Doua mingi de meci a ratat Begu, inainte ca Muchova sa trimita afara la a treia sansa aparuta.

Amanda Anisimova din Statele Unite este urmatoarea adversara pentru Irina Begu.