Roland Garros

Incident la Roland Garros cu Irina Begu in prim plan. A lovit cu racheta un spectator! (VIDEO)

Sursă foto: captura TV Eurosport Player

Jucatoarea Irina Begu a fost protagonista unui incident neplacut, joi, in timpul meciului cu rusoaica Ekaterina Alexandrova, a 30-a favorita a turneului de la Roland Garros.

Meciul a fost intrerupt cateva minute in setul al treilea, decisiv, dupa ce Irina Begu si-a pierdut serviciul in chiar primul game si de nervi a aruncat cu racheta de pamant.

Dintr-un ricoseu nefericit racheta a ajuns in tribuna si a lovit un spectator.

Arbitrul din scaun a intervenit imediat si a oprit partida, solicitand interventia supervizorului turneului din partea WTA.

Begu si-a cerut scuze imediat, gestul fiind unul fara intentie de a lovi pe cineva.

Spectatorul lovit n-a avut nevoie de ingrijiri medicale si partida a continuat, dupa ce Begu a primit un avertisment din partea arbitrului.

Pentru asemenea gesturi jucatorii risca chiar sa piarda meciul prin descalificare, dar in cazul lui Begu s-a considerat ca n-a fost niciun moment vorba de vreo intentie.

Irina Begu a castigat partida dupa un meci de 2 ore si 35 de minute, cu 6-7, 6-3, 6-4.

Begu o va intalni in turul al treilea pe frantuzoaica Leolia Jeanjean (227 WTA), jucatoare care a eliminat-o in turul doi pe Karolina Pliskova.