Roland Garros

Doua jucatoare din Romania in ultimul tur al calificarilor de la Roland Garros

Monica Niculescu si Jaqueline Cristian s-au calificat, miercuri, in turul 3 al calificarilor de la Roland Garros.

Intr-un meci din turul al doilea Monica Niculescu a trecut de frantuzoaica Carole Monnet, scor 6-2, 6-4, dupa o ora si 28 de minute.

Monet a comis nu mai putin de 30 de erori nefortate, in timp ce Niculescu a avut doar 14 erori neprovocate.

La totalul punctelor diferenta a fost mai mult decat elocventa pentru a intelege diferenta de valoare din teren (70-47).

Niculescu o va intalni in ultima runda a calificarilor pe columbiana Maria Osorio, cap de serie numarul 11 in calificari.

Osorio, locul  98 mondial, a invins-o pe olandeza Richel Hogenkamp, cu 6-4, 6-0.

Intr-o alta partida din turul secund al calificarilor, Jaqueline Cristian a trecut de egipteanca Mayar Sherif, favorita 13, cu 7-5, 5-7, 7-6 (1), dupa un meci de trei ore si un minut.

Anhelina Kalinina din Ucraina va fi adversara lui Cristian din ultimul tur al calificarilor.