Roland Garros

Din curiozitatiile tenisului. Ana Bogdan, invinsa dupa ce a avut minge de meci si mai multe puncte la total

Jucatoarea Ana Bogdan a ratat, vineri, calificarea in optimile de finala la Roland Garros, dupa ce a ratat o minge de meci in partida cu Paula Badosa, locul 35 in ierarhia mondiala.

La scorul de 6-2, 6-5 si 40-30, Ana Bogdan a ratat sansa de a castiga partida disputata pe arena Simonne Mathieu.

Badosa a castigat setul secund la tie-break, nu inainte ca Bogdan sa fi condus cu 2-0.

Bogdan a avut prima sansa si in setul decisiv, cand a condus cu 4-2, scor de la care n-a mai obtinut niciun game pana la final.

La totalul punctelor obtinute Bogdan a fost in fata adversarei, scorul fiind de 121 la 116.

Ana Bogdan se va alege cu 113.000 de euro si 130 de puncte in clasamentul mondial pentru turul 3 atins la Roland Garros.

Badosa, 23 ani, va juca in optimi cu Marketa Vondrousa din Cehia.

Jucatoarea iberica se afla la cel mai bun rezultat din cariera intr-un turneu de Mare Slem.

Ana Bogdan si-a egalat cel mai bun parcurs al sau intr-un turneu major. Mai ajunsese in turul 3 la Australian Open in 2018.

La Roland Garros sportiva din Sinaia bifeaza rezultatul carierei.