Roland Garros

Ana Bogdan ajunge in turul 2 la Roland Garros. Monica Niculescu, eliminata!

Jucatoarea Ana Bogdan s-a calificat, marti, in turul secund la Roland Garros dupa eliminarea unei favorite.

Ana Bogdan a scos-o din competitie pe Timea Babos din Ungaria, scor 6-4, 6-2.

Bogdan incepuse mai bine meciul prin castigarea primelor doua game-uri, dupa care a urmat o serie de patru jocuri la rand adjudecate de Babos (2-4).

Sportiva originara din Sinaia a intrerupt seria adversarei si a intors soarta primului set cu o serie de patru game-uri consecutive (6-4).

Patru puncte in plus la total pentru Bogdan, jucatoarea care a fost mai buna la procentajul primului serviciu. Babos a fost la sub 50 la suta pe prima minge.

In setul secund Bogdan a controlat intalnirea si s-a impus la capatul unui 6-2 autoritar, cu doua break-uri in fata.

Clasata pe locul 93 mondial, Ana Bogdan isi egaleaza astfel cel mai bun rezultat al carierei la Roland Garros.

Bogdan joaca in turul 2 cu invingatoarea meciului Liudmila Samsonova (Rusia / 125 WTA) si Sofia Kenin (SUA / favorita 4).

Monica Niculescu, eliminata!

Intr-un alt meci disputat, marti, in primul tur, Monica Niculescu a fost eliminata de Danielle Collins din Statele Unite dupa ce a avut un set si 1-0 pe tabela.

Jucatoarea americana s-a impus in final, cu 2-6, 6-2, 6-1.