Roger Federer bifeaza prima victorie la Turneul Campionilor

Jucatorul elvetian Roger Federer ramane cu sanse reale in lupta pentru calificarea in semifinale la Turneul Campionilor de la Londra.

Aceasta dupa ce fostul lider mondial l-a invins, marti, pe italianul Matteo Berrettini, cu 7-6 (2), 6-3, intr-un meci din Grupa Bjorn Borg.

O partida mult mai echilibrata decat o arata scorul. In primul set cei doi au mers cap la cap fara break pana in jocul decisiv, pentru ca in setul al doilea un singur break sa faca diferenta in favoarea elvetianului.

La 4-3 in setul secund Berrettini a ratat trei sanse de break si acolo s-a jucat practic meciul.

In varsta de 38 ani, Federer pierduse in primul meci contra austriacului Dominic Thiem.

Berrettini a cedat in fata lui Novak Djokovic, dar ramane in cursa pentru a deveni primul italian care castiga un meci la Turneul Campionilor.