Rafael Nadal castiga la mare lupta cu Stefanos Tsitsipas. Spaniolul, intre primul loc si eliminare

Trei ore fara zece minute a durat meciul dintre Rafael Nadal si Stefanos Tsitsipas din ultima zi a fazei grupelor la Turneul Campionilor de la Londra.

Rafael Nadal a castigat in cele din urma dupa trei seturi aprig disputate, cu 6-7, 6-4, 7-5.

Un meci in care prima minge de break a venit abia la 2-2 in setul secund si a apartinut spaniolului.

Tsitsipas a salvat mingi de break in doua randuri, la acel 2-2 si la 3-3, insa pana la urma Nadal a depasit defensiva grecului si a egalat scorul la seturi trimitand meciul in decisiv.

Break-ul a venit tarziu in setul trei, fiind reusit de Nadal la 5-5, astfel ca liderul mondial a inchis meciul pe propriul serviciu.

Acum, Nadal ramane la mana rezultatului ultimului meci al zilei, cel dintre Daniil Medvedev si Alexander Zverev.

O victorie a lui Medvedev ar face ca Nadal sa castige grupa si sa joace in semifinale cu Roger Federer.

Un succes al lui Zverev indiferent de scor l-ar trimite mai repede in vacanta pe Nadal, pentru ca la o egalitate in trei departajarea s-ar face la setaveraj, criteriu unde Zverev si Tsitsipas stau mai bine decat ibericul.