Tenis

Papa Leon al XIV-lea l-a primit la Vatican pe Jannik Sinner

Sursă foto: https://x.com/CatholicSat

Papa Leon al XIV-lea l-a primit la Vatican pe tenismenul italian Jannik Sinner, actualul lider mondial ATP, într-o întâlnire marcată de umor și cordialitate.

Sinner a fost însoțit de familia sa și de președintele Federației Italiene de Tenis, Angelo Binaghi.

În timpul audienței, Sinner i-a oferit Papei o rachetă și o minge de tenis, întrebându-l dacă dorește să joace puțin. Papa, privind în jurul sălii decorate cu obiecte de valoare, a răspuns zâmbind: „Mai bine nu”.

Anterior, Papa glumise că nu l-ar invita pe Sinner la un meci caritabil de tenis, făcând referire la semnificația în engleză a numelui său („sinner” înseamnă „păcătos”).

Sinner, vizibil amuzat de gluma Papei, a declarat că este onorat de interesul acestuia pentru tenis și că este benefic pentru jucători să aibă un susținător atât de influent al sportului . Întâlnirea a inclus și prezentarea trofeelor câștigate de Italia în Cupa Davis și Billie Jean King Cup.

Această audiență a evidențiat pasiunea comună pentru tenis a ambilor participanți și a fost un moment de relaxare și apropiere între lumea sportului și cea spirituală.



Papa Leon al XIV-lea l-a primit la Vatican pe Jannik Sinner