Novak Djokovic obtine titlul la Adelaide dupa o finala de peste trei ore

Fosul lider mondial Novak Djokovic l-a invins in finala de la Adelaide International pe americanul Sebastian Korda, cu 6-7 (8), 7-6 (3), 6-4.

O finala incheiata dupa trei ore si noua minute cu victoria lui Novak Djokovic, jucatorul sarb trecandu-si in palmares al 92-lea titlu din cariera.

Doar trei jucatori au obtinut mai multe titluri in cariera: Jimmy Connors (109), Roger Federer (103) si Ivan Lendl (94).

Cu acest succes, Djokovic l-a egalat pe Rafael Nadal la numarul de trofee castigate in circuitul ATP.

Djokovic a salvat o minge de meci in finala cu numarul 33 mondial la la 5-6 in setul secunde cu o lovitura super spectaculoasa, un smash dintr-o pozitie extrem de dificila.

Pentru Djokovic victoria obtinuta in fata lui Korda a fost a 34-a pe pamant australian incepand din 2019 si pana in prezent.

Djokovic a pierdut ultima oara in Australia in 23 ianuarie 2018 contra sud-coreeanului Hyeon Chung.