Niculescu si Bogdan, eliminate rapid in primul tur la Roland Garros

Jucatoarele Monica Niculescu si Ana Bogdan au fost eliminate, luni, in prima runda a turneului de la Roland Garros dupa meciu scurte de cate doua seturi fiecare.

Niculescu a fost invinsa de Anett Kontaveit din Estonia, cu 7-5, 6-1, dupa un meci care a avut istoric doar in primul set, decis de un singur break in game-ul final.

In setul secund Niculescu a fost depasita total de o adversara mult mai bine conectata la partida.

Ana Bogdan, ajunsa in premiera pe tabloul principal de la Roland Garros, a fost invinsa de Ons Jabeur, cu 6-3, 6-4, dupa o ora si 23 de minute.

Pana acum au fost eliminati trei dintre cei sapte romani prezenti pe tabloul principal de la Roland Garros.

Irina Begu si Patricia Tig joaca la randul lor luni, urmand ca marti sa intre in competitie Simona Halep si Sorana Cirstea.