Niculescu isi continua parcursul exceptional de la Miami

Sursă foto: twitter.com

Monica Niculescu are parte de o saptamana de vis la Miami Open, unde a trecut de calificari si a ajuns in faza turului al treilea pe tabloul principal de simplu.

Niculescu a trecut peste calculele hartiei si i-a administrat un 6-3, 6-3 slovacei Magdalena Rybarikova, intr-un meci disputat joi.

In primul set Niculescu a obtinut doua break, iar in al doilea set a castigat de alte trei ori pe serviciul advers, ceea ce a inclinat decisiv balanta.

Adversara Monicai din turul 3 se va decide in urma partidei care le opune pe Ajla Tomljanovic din Australia si Sloane Stephens din Statele Unite.

Niculescu se afla la doar o singura victorie distanta de egalarea celui mai bun rezultat la Miami, optimi de finala atinse in 2016.