Nadal revine de la 0-6 pentru victorie in meciul 1000 din cariera

Sursă foto: twitter.com

Rafael Nadal a trecut peste un 0-6 incasat de la Philipp Kohlschreiber pentru a-si trece in cont victoria in partida cu numarul 1000 dintr-o impresionanta cariera profesionista.

Nadal a pierdut la zero primul set in doar 21 de minute si ajunge la 14 seturi fara game castigat in cariera. Este jucatorul de top cu cele mai multe seturi pierdute la zero, fiind urmat de Andy Murray (13).

La fel de adevarat este si ca Nadal nu mai pierduse un set la zero din 2008.

Dupa victoria 0-6, 6-2, 6-3 jucatorul spaniol se alatura unui grup select de 11 jucatori care au disputat cel putin 1000 de meciuri in cariera. Lider la acest capitol este Jimmy Connors, cu 1535 partide.

Nadal a castigat 822 dintre cele 1000 de meciuri, iar in optimile de la Miami il va intalni pe francezul Nicolas Mahut.