Nadal obtine al 5-lea titlu la Madrid si urca in fata lui Federer

Sursă foto: twitter.com/mutuamadridopen

Rafael Nadal revine in topul patru mondial dupa victoria repurtata, duminica, in finala turneului ATP Masters 1000 de la Madrid.

Nadal l-a invins pe in doua seturi pe Dominic Thiem din Austria, cu 7-6 (8), 6-4, si a ajuns la a 15-a victorie pe zgura in acest an din tot atatea meciuri.

Primul set a fost unul dintre cele mai disputate ale acestui sezon, cu o durata de o ora si 18 minute.

Pentru Nadal titlul de la Madrid este al 30-lea din cariera in seria Masters, ajungand la egalitate cu Novak Djokovic, jucatorul pe care spaniolul l-a invins in semifinale.

La final, Nadal a avut numai cuvinte de apreciere la adresa lui Thiem pe care il vede dominand tenisul masculin in urmatorii 5-10 ani.

Nadal este noul numar patru mondial dupa succesul din capitala Spaniei, detronandu-l de pe aceasta pozitie pe Roger Federer, omul in fata caruia a pierdut finala de la Australian Open in acest an.