Nadal de neoprit. A 15-a victorie consecutiva pentru spaniol

Rafael Nadal, liderul mondial ATP, are un final de sezon fabulos si are in prezent 15 victorii consecutive in circuit.

Spaniolul s-a calificat, vineri, in semifinalele turneului ATP Masters 1000 de la Shanghai dupa eliminarea bulgarului Grigor Dimitrov, o nuca tare pentru Nadal in acest meci.

De doua ore si 35 de minute a avut nevoie spaniolul pentru a transa disputa, cu 6-4, 6-7 (4), 6-4.

Nadal, jucator care nu a castigat niciodata titlul de la Shanghai, il va intalni in semifinale pe croatul Marin Cilic, jucator care n-a pierdut inca vreun set la acest turneu.

Ultima infrangere a lui Nadal dateaza din sferturile turneului ATP Masters 1000 de la Cincinnati, unde s-a inclinat in fata lui Nick Kyrgios. De atunci spaniolul a castigat US Open si Openul Chinei.

Cilic s-a impus in fata spaniolului Albert Ramos-Vinolas, cu 6-3, 6-4, dupa un meci in care a servit 10 asi.