Monica Niculescu rateaza prezenta in semifinale la Shenzhen

Romania nu mai are nicio reprezentanta in turneul de la Shenzhen, dupa ce Monica Niculescu a fost eliminat, vineri, in sferturi, de chinezoaica Yafan Wang.

A 70-a jucatoare a lumii s-a impus dupa doua ore si 20 de minute, cu 2-6, 7-6 (4), 6-1.

Niculescu a avut un set in fata si 5-3 in actul secund, moment in care a fost foarte aproape de inchiderea partidei si calificarea in semifinale.

Jucatoarea din tara noastra nu a reusit sa profite de avantajul serviciului si a cedat pe propriul serviciu la 5-3. Wanga a facut apoi 5-5 dupa un game la zero, Niculescu a revenit la conducere, scor 6-5, iar totul s-a devis in tie-break, unde sportiva din Slatina a condus cu 2-0.

Ajunsa pe tabloul principal de la Shenzhen in urma calificarilor, Niculescu se va alege cu 60 de puncte in clasament mondial si un cec in valoare de 13.121 de dolari.