Miami Open

Sorana Cîrstea în ”sferturi” la Miami Open pentru prima dată în carieră

Jucătoarea Sorana Cîrstea s-a calificat, luni seara, între cele mai valoroase opt jucătoare de la Miami Open, turneu de categorie WTA 1000.

Sorana Cîrstea a eliminat-o în ”optimi” pe Marketa Vondrousova din Cehia, locul 103 mondial, cu 7-6 (3), 6-4.

Primul set a stat sub semnul echilibrului, iar Vondrousova a reușit primul break prin care a trecut în premieră la conducere, scor 6-5.

Fosta finalistă de la Roland Garros a servit apoi pentru câștigarea setului, dar Sorana a răspuns imediat cu rebreak.

Astfel că primul set s-a decis la tie-break, cu 7-3, după ce Vondrousova a condus cu 2-0 în debut.

Un singur break a făcut diferența în setul secund, obținut de Sorana în game-ul șapte (4-3). Până atunci jucătoarea din Cehia condusese de fiecare dată, cu 1-0, 2-1 și 3-2.

Sorana Cîrstea ajunge pentru prima dată în carieră în ”sferturi” la Miami, acolo unde o va întâlni pe învingătoare din meciul Barbora Krejcikova – Aryna Sabalenka.

Prin calificarea în sferturile de finală Sorana și-a asigurat un salt de 23 de poziții în clasamentul WTA, ajungând până pe 51.