Miami Open

Simona Halep ajunge fara emotii in turul 3 la Miami

Cap de serie numarul 2, Simona Halep a debutat vineri noapte in competitia de simplu de la Miami.

Fosta lidera mondiala invins-o pe americanca Taylor Townsend in turul 2, cu 6-1, 6-3.

Un meci de o ora si 3 minute pe care Simona Halep l-a controlat in totalitate.

Dupa un prim set adjudecat rapid dupa doar 29 de minute, actul secund a fost putin mai echilibrat.

Halep a condus cu 2-0, dar Townsend a avut puterea sa egaleze reusind primul ei break din meci.

A urmat o serie de trei game-uri la rand pentru Halep (5-2) si pana la final americanca de pe locul 96 mondial n-a mai luat decat un game.

Aceasta a fost a treia victorie obtinuta de Halep in fata lui Townsend.

Halep joaca in turul 3 cu Polona Hercoq din Slovenia, o pierzatoare norocoasa in calificari, care a avut primul tur liber si in runda secunda a trecut de japoneza Misaki Doi.

Halep si Hercoq au mai jucat o singura data, la un turneu ITF in 2009 la Sofia, jucatoarea slovena obtinand victoria in trei seturi pe zgura.

Buzarnescu eliminata

Intr-un alt meci din turul 2, Mihaela Buzarnescu a fost eliminata de Alize Cornet din Franta, cu 7-6 (7), 6-1.

A 10-a infrangere din 11 meciuri in acest an pentru Buzarnescu!