Miami Open

Monica Niculescu a eliminat-o pe Garbine Muguruza

Jucatoarea Monica Niculescu a furnizat surpriza, vineri, in competitia feminina de la Miami Open, dupa ce a invins-o in trei seturi pe Garbine Muguruza din Spania, intr-un meci din turul al doilea.

Ajunsa pe tabloul principal in urma calificarilor, Monica Niculescu a obtinut victoria cu 7-6 (0), 4-6, 6-2, dupa un meci de trei ore fara sapte minute.

In primul set Niculescu a revenit de la 4-5 si serviciul pentru Muguruza, iar in setul al doilea a avut 2-0 pe tabela in debut.

Niculescu a controlat autoritar setul decisiv distantandu-se la 5-1 dupa trei break-uri obtinute.

In turul 3 Niculescu o va intalni pe Caroline Wozniacki, fosta lidera mondiala trecand in turul secund de Aliaksandra Sasnovich din Belarus, cu 6-4, 6-4.