Miami Open

Asa am trait Halep - Hercoq in turul 3 la Miami. Problema la genunchi pentru Halep!

Simona Halep o intalneste pe Polona Hercoq din Slovenia, duminica seara, de la ora 20:30, intr-un meci din turul 3 la Miami Open.
Nu ai TV? Apasa aici pentru a vedea meciul live video

Miami Open - Turul 3 SET 1 SET 2 SET 3
Simona Halep (ROU) 5 7 6
Polona Hercoq (SLO) 7 6 2

SET 3, 6-2 Tenacitatea Simonei Halep a facut pana la urma diferenta. A 2-a favorita se califica in optimi la Miami Open dupa un meci de mare lupta.

SET 3, 5-2 Inca un break si Halep va servi pentru castigarea meciului.

SET 3, 3-2 Nu cedeaza Hercoq si vine aproape dupa un game la zero.

SET 3, 3-1 Halep salveaza o minge de break si pentru prima data in meci are avantaj de doua game-uri pe tabela.

SET 3, 2-1 Primul break in decisiv e izbutit de Halep!

SET 2, 7-6 Halep castiga tiebreak-ul de o maniera categorica. Un singur punct cedat de jucatoarea din Romania. La mai bine de doua ore de la primul serviciu vom avea set decisiv.

SET 2, 6-6 Hercoq isi castiga game-ul de serviciu si se ajunge in tiebreak.

SET 2, 5-5 Game la zero obtinut de Hercoq, primul sau game alb in acest meci.

SET 2, 5-4 Halep nu reuseste sa profite de avantajul serviciul pentru a inchide acest set in favoarea sa. Hercoq recupereaza break-ul.

SET 2, 5-3 Doua sanse de break ratate de Halep la 40-15 cu erori nefortate. Minge in fileu si apoi minge afara. Halep nu cedeaza, salveaza o minge de game si face break-ul.

SET 2, 4-3 Pentru a doua oara in meci Halep il cheama pe Dobre la banca. Se intampla dupa un game castigat la zero.

SET 2, 2-1 Halep ramane in fata dupa un game in care a avut 40-15, dar s-a vazut egalata.

SET 2, 1-1 Un game lung in care Halep a revenit de la 0-40, dar ultimele doua puncte au fost dominate de Hercoq. Aceasta a reusit o scurta castigatoare.

Statistica: 3-13 raportul loviturilor castigatoare si 17-15 la capitolul erori nefortate in primul set. Incredibil de mic numarul loviturilor direct castigatoare la Halep.

SET 1, 5-7 Dupa o ora si un minut Hercoq castiga acest set inaugural. Halep n-a reusit sa profite de sansa de break avuta in acest game.

SET 1, 5-6 Halep isi pierde serviciul si Hercoq va servi pentru castigarea setului. Vizibil suparata Simona.

SET 1, 5-4 Al treilea game la rand castigat de Halep. Jucatoarea noastra conduce pentru a doua oara in acest set.

SET 1, 4-4 Doua mingi de break irosite de Halep la 40-15. In cele din urma Halep izbuteste sa strapunga defensiva slovenei si recupereaza break-ul cedat anterior.

SET 1, 3-4 Halep ramane aproape si-l cheama pe Daniel Dobre la on court coaching. Simona are impresia ca sta prea departe de lovituri. "Nu, e bine. Lupta pentru ca joci ok, foarte ok ai fost", i-a transmis Dobre.

SET 1, 2-4 Hercoq ramane la conducere cu break in fata dupa un game in care Halep n-a reusit sa conteste serviciul adversarei.

20:55 S-a reluat meciul cu Hercoq la serviciu.

Timeout medical: Simona Halep are nevoie de un bandaj la genunchiul stang unde acuza o problema.

SET 1, 2-3 Halep isi castiga game-ul de serviciu fara sa-i mai lase adversarei vreo sansa. Dupa acest game Halep solicita interventia fizioterapeutului pentru o problema la genunchiul stang.

SET 1, 1-3 Inca o minge de break ratata de Halep in acest game. Jucatoarea noastra si-a schimbat si racheta nemultumita de tensiunea acesteia.

SET 1, 1-2 Cateva erori nefortate isi fac loc in jocul Simonei, iar Hercoq profita reusind primul break al meciului.

SET 1, 1-1 In cele din urma Hercoq isi castiga serviciul, dar nu inainte ca Halep sa fi avut o minge e break.

SET 1, 1-0 Halep isi castiga game-ul in care a servit. Doua puncte obtinute si de Hercoq.

20:27 Incepe meciul cu Halep la serviciu.

Meciul celor doua este programat pe arena centrala dupa confruntarea dintre John Isner si Albert Ramos-Vinolas din competitia masculina.

Simona Halep si Polona Hercoq s-au mai intalnit o singura data, in 2009 la un turneu ITF la Sofia pe zgura, unde a castigat jucatoarea din Slovenia.

Hercoq ocupa in prezent locul 93 mondial, dupa ce a atins in cariera un maxim pe locul 35 WTA.

Intre timp, sambata, Simona Halep a debutat cu dreptul in competitia de dublu alaturi de Julia Goerges. Cele doua le-au invins pe favoritele Timea Babos si Kristina Mladenovic dupa un meci de trei seturi.

Halep si Goerges joaca in turul urmator contra perechii Monica Niculescu / Abigail Spears.