Meci maraton pentru Simona Halep la revenirea in circuit

De sapte mingi de meci a avut nevoie Simona Halep pentru a castiga disputa cu Polona Hercog din Slovenia in primul tur la Praga.

Simona Halep s-a impus in cele din urma, cu 6-1, 1-6, 7-6 (3), dupa doua ore si 29 de minute.

Setul al treilea a fost practic un meci in meci, cu o durata de peste o ora, timp in care Halep a ratat nu mai putin de sase mingi de meci.

Pe primele trei le-a irosit la 5-4, pentru ca ulterior sa mai rateze alte trei sanse la 6-5.

Istoria intalnirilor directe intre Halep si Hercog s-a respectat si acum, cu o noua partida de trei seturi.

Primele doua acte au fost practic fara istoric, fiecare dintre jucatoare impunandu-se cu acelasi scor, 6-1, pe fondul erorilor din jocul adversarei.

Halep a condus cu 3-1 si 5-3 in decisiv, fara a reusi desprinderea in castigatoare.

A fost nevoie de tie-break pentru departajarea celor doua, un joc decisiv in care Halep a jucat inteligent asteptand greseala adversarei.

Pentru Halep urmeaza confruntarea cu reprezentanta gazdelor Barbora Krejcikova, cea care a eliminat-o in primul tur pe Patricia Tig, scor 6-4, 6-3.