Marius Copil, eliminat de Tomas Berdych in primul tur la Rotterdam

Sursă foto: twitter.com

Jucatorul Marius Copil, locul 130 in clasamentul ATP, a fost invins, luni seara, de cehul Tomas Berdych, al 13-lea jucator al lumii, cu 7-6 (3), 6-4, dupa ce trecuse doua tururi de calificari la turneul din Olanda.

Primele mingi de break au aparut in game-ul sapte pe serviciul lui Copil. Jucatorul nostru a recuperat fabulos de la 15-40 cu patru servicii castigatoare.

Cei doi au continuat sa mearga cap la cap cu serviciul si astfel primul set a fost decis la tie-break.

Copil a avut serviciul la 3-1, insa nu a reusit sa profite, iar Berdych a intors scorul trecandu-si in cont setul dupa sase puncte la rand.

Berdych s-a accidentat la unul dintre ultimele schimburi ale primului set, cand i-a alunecat piciorul stang la un forehand in contre pied din partea lui Copil.

Jucatorul ceh a primit tratament de specialitate in pauza dintre seturi, iar apoi in setul secund a parut ca este inca urmarit de aceasta accidentare.

Chiar si asa, Berdych a servit in continuare impecabil si, la 5-4, a obtinut break-ul decisiv care i-a adus victoria.