Asa am trait: Wimbledon Simona Halep in primul tur

Sursă foto: twitter.com

Simona Halep, a doua favorita la castigarea turneului de la Wimbledon, a evoluat luni in prima zi a competitiei de la All England Tennis.

FINAL Halep - Erakovic 6-4, 6-1 - click pentru streaming live

SET 2, 6-1 Minge de break pentru Halep. Aceasta rateaza returul si iroseste prima sansa de a inchide partida.  Din a doua incercare Halep pune punct partidei si se califica in turul secund.

SET 2, 5-1 Halep isi castiga serviciul si se apropie la un game de castigarea meciului.

SET 2, 4-1 Meciul este intrerupt in momentul in care Halep se afla la serviciu. In cele din urma meciul s-a reluat.

SET 2, 3-0 Halep reuseste al doilea break si se indreapta spre victorie.

SET 2, 1-0 Break pentru Halep dupa un prim game de sase minute.

SET 1, 6-4 Halep inchide setul dupa un game in care a comis doua duble greseli si un as. Primele doua mingi de set au fost irosite de Simona.

SET 1, 5-4 Sansa mare ratata de Halep la 30-30, cand a trimis in fileu din apropierea acestuia. Ar fi avut minge de set.

SET 1, 5-3 Inca un game la zero pe serviciu pentru Simona. Descurajant pentru Erakovic care are un game de recuperat.

SET 1, 4-3 Erakovic isi castiga game-ul de serviciu si tine aproape de Halep in acest set inaugural.

SET 1, 4-2 Game la zero reusit de Halep pe propriul serviciu. Jocul curge intr-o singura directie dupa un inceput mai degraba echilibrat.

SET 1, 3-2 Halep reuseste primul break al meciului intr-un moment in care a ridicat vizibil nivelul jocului.

SET 1, 2-2 Minge de break salvata de Halep in acest game. Cerul este din ce in ce mai amenintator si sunt conditii iminente de ploaie.

SET 1, 1-2 Retur prea moale din partea Simonei, iar Erakovic pune o scurta prin care trece din nou in avantaj pe tabela.

SET 1, 1-1 Halep egaleaza dupa un game in care a aratat ca nu este inca suta la suta intrata in meci. Intre timp deasupra complexului de la Wimbledon se aduna nori negri.

SET 1, 0-1 Erakovic castiga primul game in care a servit si modifica prima tabela.

15:25 A inceput meciul cu Erakovic la serviciu si Halep rateaza o prima minge de break.

Halep o va intalni pe Marina Erakovic din Noua Zeelanda, sportiva ajunsa pe tablou in urma calificarilor, in a doua partida a zilei pe terenul numarul 2.

Inaintea meciului celor doua este programata disputa Jo-Wilfried Tsonga contra Cameron Norrie din Marea Britanie.

Halep si Erakovic au mai jucat o singura data, in urma cu doi ani la US Open, cand s-a impus jucatoarea noastra.