Garbine Muguruza o spulbera pe Venus Williams in finala de la Wimbledon

Sursă foto: twitter.com

Venus Williams si Garbine Muguruza s-au duelat in finala feminina de la Wimbledon. Jucatoarea din Spania a salvat doua mingi de set la 4-5, dupa care a castigat urmatoarele noua game-uri administrandu-i fostei lidere mondiale un sec 6-0 in al doilea set.

Muguruza obtine al doilea sau titlu de Mare Slem din cariera, dupa ce in 2016 se impunea la Roland Garros.

Jucatoarea din Spania a cucerit pana acum doar patru titluri in cariera, la Hobart, Roland Garros, Wuhan si acum la Wimbledon.

Muguruza va urca pe locul cinci mondial in clasamentul WTA care va fi dat publicitatii incepand cu 17 iulie.

Ultima jucatoare din Spania, si de altfel singura, care a cucerit titlul la Wimbledon pana la Garbine Muguruza fusese Conchita Martinez in 1994.

"Am avut unele dintre cele mai grele meciuri din cariera. Venus este o jucatoare incredibila, de fapt am crescut urmarind-o pe ea si pe sora ei", au fost primele cuvinte ale campioanei de la Wimbledon.

FINAL Venus Williams - Garbine Muguruza 5-7, 0-6 - click pentru streaming live

INFO: Toate meciurile de la Wimbledon se pot viziona cu streaming live pe Betano.com, daca esti membru si detii un sold de minimum 50 de bani (0,50 lei).

SET 2, 0-6 Trei mingi de meci pentru Muguruza aflata la serviciu. Venus prinde tusa cu o minge lunga, Muguruza solicita challenge si pierde punctul. Venus mai incearca o minge lunga, inca o data challenge, insa acum mingea e afara si Muguruza obtine in premiera titlul la Wimbledon.

SET 2, 5-0 Venus Williams este prabusita total si Muguruza obtine al treilea break in acest set.

SET 2, 3-0 Inca un break in dreptul jucatoarei din Spania si Muguruza este aproape de titlu.

SET 2, 1-0 Muguruza incepe setul al doilea cu break, iar Venus pare marcata de acele doua mingi de set ratate.

SET 1, 7-5 Jucatoarea din Spania inchide acest prim set.

SET 1, 6-5 Muguruza iese la atac si obtine break-ul, dupa ce anterior a trecut prin mare dificultate.

SET 1, 5-5 Venus Williams rateaza doua mingi de set si Muguruza scapa ca prin urechile acului din acest game.

SET 1, 4-3 Minge de break salvata de Venus Williams si americanca ramane la conducere.

SET 1, 1-0 Venus Williams incepe fabulos finala cu un serviciu as la 109 mile pe ora.