Asa am trait Simona Halep contra Caroline Garcia in sferturi la Roma

Sursă foto: twitter.com/wta

Simona Halep a ajuns in sferturi la Roma cu un singur meci jucat si vineri a intalnit-o pentru un loc in semifinale pe Caroline Garcia din Franta.

FINAL Halep - Garcia 6-2, 6-3

SET 2, 6-3 Halep pune reverul in teren si se califica in semifinale la Roma.

SET 2, 5-3 Garcia ramane in meci dupa ce isi trece in cont un break. Halep a revenit de la 15-40 cu doua puncte din serviciu, dar frantuzoaica a facut diferenta la retur.

SET 2, 5-2 Inca un break adjudecat de Halep. Aceasta va servi pentru calificarea in semifinale si nimic nu pare ca o va opri.

SET 2, 3-1 Halep se distanteaza dupa un game de serviciu la zero. Un ritm bun pentru jucatoarea noastra tot mai aproape de victorie.

SET 2, 2-1 Break Halep, primul obtinut in acest set secund.

SET 2, 1-1 Halep isi castiga game-ul de serviciu si nu-i permite adversarei sa ia distanta.

SET 2, 0-1 Garcia trece in premiera la conducere in acest meci. Halep a ratat mingi de break.

SET 1, 6-2 Dubla greseala, doi asi la rand, alta dubla greseala. Ramane o minge de set pentru Halep, iar Garcia rateaza voleul din apropierea fielului. Final de set.

SET 1, 5-2 Halep face diferenta cu returul si se distanteaza speram decisiv pe tabela pentru acest prim set.

SET 1, 4-2 Dupa 27 de minute de la inceputul meciului Halep e prima dintre jucatoare care castiga la serviciu. Au fost cinci break-uri consecutive de ambele parti!

SET 1, 3-2 Break la zero reusit de Halep. Asteptam in continuare primul game de serviciu.

SET 1, 2-2 Inca un break, al patrulea la rand. Halep a castigat un singur punct la serviciu in cele doua game-uri de pana acum.

SET 1, 2-1 Halep revine in avantaj dupa un game urias ca intindere si in care Garcia a salvat sase mingi de break. Pana acum niciuna dintre jucatoare nu si-a castigat serviciul.

SET 1, 1-1 Break cedat la zero de Halep cu o dubla greseala la ultimul punct.

SET 1, 1-0 Halep profita de prima minge de break si trece in fata pe tabela.

22:24 Incepe meciul cu Garcia la serviciu.

22:17 Garcia castiga tragerea la sorti si alege sa serveasca in debutul meciului.

INFO: Halep isi va pastra numarul unu mondial si va fi principala favorita la Roland Garros daca ajunge in semifinale la Roma.

A sasea confruntare a celor doua in circuitul mondial profesionist va incepe nu inainte de ora 20:30 si va fi live text in aceasta pagina.

Halep a castigat trei din cele cinci dispute de pana acum.

Garcia a ajuns in sferturi dupa eliminarea americancei Sloane Stephens, cu 6-1, 7-6 (7).

Halep s-a impus ultima oara in fata lui Garcia la Turneul Campioanelor in 2017, cu 6-4, 6-2.

Aceasta va fi prima intalnire pe zgura intre cele doua.