Asa am trait Sorana Cirstea in semifinale la Strasbourg. Meciul ajunge in setul decisiv!

Am transmis live text in aceasta pagina meciul dintre Sorana Cirstea si Magda Linette in semifinalele turneului WTA 250 de la Strasbourg (Franta).

FINAL Cirstea - Linette 3-6, 6-4, 6-2

17:16 Un zambet larg pe fata Soranei Cirstea si un steag tricolor in tribuna de la Strasbourg dupa ce Linette trimite afara la minge de meci pentru jucatoarea noastra (6-2).

17:11 Fabulos game pentru Sorana. A revenit de la 0-30 cu patru puncte la rand pentru un 5-2 care o duce aproape de finala.

17:07 Break reusit de Cirstea, dupa ce Linette se pierde cu firea si trimite mult in afara terenului (4-2).

17:03 Game la zero adjudecat de Cirstea pe propriul serviciu.

16:52 Minge de break ratata de Sorana la 40-30. Linette revine si castiga game-ul in prelungiri (1-1).

16:46 Game solid reusit de Cirstea in debutul decisivului (1-0).

Un set al doilea in care Sorana Cirstea a revenit de la 1-2 si 2-3 de fiecare data adversara avand un break in fata. Cirstea si-a mentinut serviciul la 4-3 si 5-4, pentru a forta break-ul hotarator in cel mai bun moment.

16:38 Cirstea obtine break-ul dupa ce scurta incercata de Linette se opreste in fileu (6-4). Meciul ajunge astfel in setul decisiv.

16:28 Minge de 5-3 ratata de Cirstea inainte ca Linette sa-si adjudece game-ul de serviciu pentru 4-4 pe tabela.

16:17 Cirstea obtine la randul sau break-ul dupa cel mai lung game al meciului (3-3).

16:09 Linette raspunde cu break si ramane la conducere (2-3). Cirstea rateaza o buna sansa pentru a forta desprinderea.

16:05 Primul break al meciului reusit de Cirstea (2-2). Sa fie momentul care va rasturna soarta partidei?

15:59 Linette castiga pentru a doua oara in meci pe serviciul Soranei. Jucatoarea din tara noastra a gersit nefortat cu forehandu-ul la sansa de break (1-2).

15:52 Cirstea conduce pentru prima data in aceasta semifinala (1-0)

Primul set a fost adjudecat de Magda Linette, scor 6-3, la adapostul unui singur break. Sorana Cirstea n-a avut nici macar o sansa de a castiga pe serviciul advers.

15:45 Linette inchide primul set pe serviciu dupa un retur trimis afara de Cirstea (3-6).

15:42 Cirstea mentine suspansul in acest prim set dupa un nou game solid pe propriul serviciu (3-5).

15:37 La 30-30 Cirstea alege sa rupa ritmul cu o scurta. Rateaza executia si un moment prielnic sa puna presiune pe serviciul advers. Linette mentine avantajul de trei game-uri (2-5).

15:33 Cirstea intrerupe seria castigatoare a adversarei. Game solid de serviciu pentru Sorana (2-4).

15:29 Linette conduce 40-0, comite apoi o dubla greseala, dar Cirstea rateaza lovitura de rever si poloneza se desprinde (1-4).

15:26 Primul break al meciului e obtinut de Linette (1-3).

15:21 Linette se mentine la conducere dupa un nou game decis pe muchie de cutit. Pana acum nicio minge de break (1-2).

15:19 Raspunde si Cirstea cu un game lung de serviiu. A avut 40-15, dar n-a reusit sa profite de avantaj (1-1).

15:13 Linette isi castiga cu dificultate primul game de serviciu. Un game incheiat dupa aproape cinci minute de lupta apriga.

15:08 A inceput meciul.cu jucatoarea din Polonia la serviciu.

Cotele oferite de BETANO
Cirstea - 1.50 | Linette - 2.60

Sorana Cirstea, locul 61 mondial, o intalneste pentru a patra oara in cariera pe Magda Linette, o poloneza clasata pe locul 48 in ierarhia WTA.

Linette a castigat prima confruntare, in 2011 la Potiers, dupa care Cirstea a transat in favoarea ei urmatoarele doua intalniri, la Tianjin (2014) si Shenzen (2019).

Ambele victorii obtinute de Sorana Cirstea au fost in minimum de seturi.