Sorana Cirstea pierde finala de la Taskent

Sorana Cirstea a disputat, sambata, finala turneului WTA de la Taskent, Uzbekistan.

Cirstea - Van Uytvanck 2-6, 6-4, 4-6

Vedeti aici cotele oferite de BAUMBET pentru Cirstea - Van Uytvanck

SET 3, 4-6 Final de meci
Cirstea rateaza minge de break si apara patru mingi de meci inainte de a trimite afara la a cincea sansa a adversarei.
Astfel, Sorana Cirstea ramane cu titlul castigat in 2008 tot aici la Taskent.

SET 3, 1-2 Break Van Uytvanck
Doua mingi de game irosite de Cirstea, care apoi isi cedeaza serviciul.

SET 3, 1-1 Game maraton
Nu mai putin de sase mingi de break a ratat Sorana Cirstea in acest game. Cel mai lung al finalei (11 minute si 41 secunde).

SET 2, 6-4 Cirstea trimite meciul in decisiv
Final de set electrizant. Sorana a salvat o minge de break inainte de a profita de prima sansa de set. Pragmatism maxim la Sorana in acest set al doilea, cu doua break-uri din doua sanse. Mai multe greseli nefortate comise de belgianca (18-12).

SET 2, 5-3 Break Van Uytvanck
Sorana serveste pentru set si nu a reusit sa duca pana la capat avantajul obtinut in debut. Break reusit de belgianca.

SET 2, 4-1 Cirstea in control
Sorana revine de la 0-30 si castiga game-ul de serviciu cu patru puncte la rand.

SET 2, 3-1 Break Sorana
Pentru prima data in acest meci Cirstea reuseste break-ul si provoaca o criza de nervi din partea adversarei. A fost un game maraton, cel mai lung de pana acum.

SET 2, 2-1 Revenire senzationala
Condusa cu 0-40 pe propriul serviciu, Sorana Cirstea revine formidabil si salveaza game-ul!

SET 2, 1-0 Cirstea la conducere
Un inceput de set secund mai hotarat din partea Soranei. Jucatoarea din tara noastra conduce in premiera in acest meci!

SET 1, 2-6 Van Uytvanck obtine setul!
Cirstea nu reuseste sa conteste serviciul belgiencei si aceasta inchide primul set al finalei de la Taskent.

SET 1, 2-5 Break Van Uytvanck
Sorana isi pierde pentru a doua oara serviciul in acest prim set. Belgianca va servi pentru castigarea setului.

SET 1, 2-4 Game alb
Van Uytvanck reuseste un game de serviciu la zero. Exact de ce se temea Sorana n-a scapat. ”Trebuie sa iau un punct sau doua la inceput, ca ma trezesc la 0-40”, a spus Sorana la dialogul cu antrenorul ei mai devreme.

SET 1, 2-3 Cirstea ramane aproape
Un game in care Sorana a avut 40-0, scor la care jucatoarea noastra a gresit cu dreapta. Dupa game Cirstea solicita ajutorul antrenorului Adrian Cruciat.
”E bine ce joci, dar hotarata. Nu ezita, punct cu punct. Vamos!”, a transmis Cruciat.

SET 1, 1-2 Mingi de break salvate!
Primul game al finalei reusit de Sorana, dupa ce a salvat doua mingi de break din partea adversarei.

SET 1, 0-1 Break
Sorana incepe la serviciu si pierde primul game al meciului. Inceput astfel cu break din partea lui Van Uytvanck.

Jucatoarea din Romania o intalneste pe belgianca Alison van Uytvanck pentru al doilea trofeu din cariera in Uzbekistan.

Sorana Cirstea a castigat turneul de la Taskent in 2008.

Cele doua finaliste s-au mai intalnit de doua ori pana acum, de fiecare data impunandu-se Cirstea.

Ultima oara Sorana a invins-o pe Van Uytvanck in 2017 la Linz.