Sorana Cirstea pierde finala de la Strasbourg

Pentru a doua oara in acest an Sorana Cirstea a disputat o finala in circuitul WTA.

FINALA Cirstea - Krejcikova 3-6, 3-6

SET 2, 3-6 Krejcikova inchide meciul pe propriul serviciu si obtine primul ei turneu la simplu in circuitul WTA.

SET 2, 2-4 Cirstea revine de la 0-40, dar pierde game-ul de serviciu dupa un lob de efect al adversarei.

SET 2, 2-3 Break la zero reusit de Cirstea.

SET 2, 1-3 Al treilea game la rand obtinut de Krejcikova. Un break prin care cehoaica se desprinde pe tabela, dupa ce Cirstea a condus 30-0.

SET 2, 1-1 Krejcikova isi ia break-ul inapoi. Cirstea a avut 40-15 si o alta sansa de game in prelungiri. Trei sanse de 2-0 ratate.

SET 2, 1-0 Cirstea obtine break-ul dupa cel mai lung game al meciului. Un game in care Krejcikova a avut 40-0!

17:07 Incepe setul secund cu jucatoarea din Cehia la serviciu.

SET 1, 3-5 Doua mingi de game a ratat Cirstea inainte ca Barbora Krejcikova sa inchida setul cu un forehand castigator in diagonala. Un prim set de 52 de minute.

SET 1, 3-5 Cirstea recupereaza un break, dupa ce adversara a avut doua mingi de set la 40-15. Au fost trei erori nefortate la rand comise de Krejcikova.

16:55 S-a reluat meciul cu Krejcikova la serviciu.

16:50 Probleme cu lentilele de contact pentru Krejcikova. Meciul este oprit pentru a permite medicului sa intervina. Cirstea solicita si ea picaturi pentru ochi.

SET 1, 2-5 Cirstea isi castiga game-ul de serviciu si ramane in acest prim set. Cel mai facil game de serviciu pentru Sorana de pana acum.

SET 1, 1-5 Krejcikova inchide game-ul dupa un forehand trimis afara de Cirstea la 40-30.

SET 1, 1-4 Dupa 29 de la primul serviciu Cirstea reuseste primul ei game. Al patrulea din cele cinci disputate pana acum care a avut nevoie de prelungiri.

SET 1, 0-4 Primele mingi de break ratate de Cirstea in acest meci.

SET 1, 0-3 Al doilea break reusit de cehoaica. Aceasta simte mai bine mingea si are initiativa. Cirstea revenise de la 15-40.

SET 1, 0-2 Game la zero pentru Krejcikova pe propriul serviciu.

SET 1, 0-1 Krejcikova incepe meciul cu break dupa un game extrem de disputat. Sase minut pentru acest prim joc al meciului. Cirstea a avut minge de game ratata.

16:10 A inceput finala de la Strasbourg, cu Sorana Cirstea la serviciu.

Cotele oferite de CASA Pariurilor
Cirstea - 2.30 | Krejcikova - 1.63

Sorana Cirstea o intalneste pentru titlul de la Strasbourg pe cehoaica Barbora Krejcikova, ocupanta locului 38 mondial.

Scorul intalnirilor directe este egal (1-1).

Krejcikova a invins-o pe Cirstea in semifinalele de la Nurnberg, in 2017, pentru ca jucatoarea din tara noastra se revanseze in 2020 in sferturile unui turneu ITF la Dubai.

Ambele dispute au avut nevoie de set decisiv.

In semifinalele de la Strasbourg, Cirstea a revenit de la set pierdut pentru a se impune in fata polonezei Magda Linette, a 8-a favorita.

Turneul de la Strasbourg a fost castigat in 1998 de Irina Spirlea.