Asa am trait Simona Halep - Yulia Putintseva

Simona Halep a jucat, sambata, in sferturile de finala la Roma contra Yuliei Putintseva din Kazahstan.

Final Halep - Putintseva 6-2, 2-0 (abandon)

13:58 Break pentru Halep, moment in care Putintseva abandoneaza partida din motive medicale.

13:54 Incepe setul doi cu un game castigat de Halep la serviciu.

13:41 Break Halep si primul set este adjudecat de principala favorita a turneului de la Roma in 30 de minute (6-2).

Un prim set in care Halep a reusit doua break-uri din trei sanse. Simona a anulat ambele sanse de break ale adversarei. De doua ori mai multe erori nefortate in dreptul sportivei din Kazahstan (10-5).

13:35 Putintseva isi castiga serviciul in prelungiri. Halep a contestat acolo o minge, dar arbitra din scaun a validat ultima lovitura a sportivei din Kazahstan.

13:27 Break reusit de Halep. Primul in acest sfert de finala (3-1).

13:20 Game Simona Halep cu mingi de break salvate (2-1).

13:13 Un singur punct cedat de Halep in primul game al meciului (1-0).

13:10 A inceput meciul cu Halep la serviciu.

Va fi a doua confruntare intre Halep si Putintseva, dupa ce la Australian Open 2020 jucatoarea noastra s-a impus in doua seturi.

Meciul de sambata deschide ziua pe terenul central de la Foro Italico.

Halep le-a eliminat pana acum pe Jasmine Paolini si Dayana Yastremska fara a ceda vreun set.