Simona Halep o invinge in doua seturi pe Veronika Kudermetova pentru un loc in sferturi la Moscova

Jucatoarea Simona Halep s-a calificat, joi seara, in sferturile de finala de la Kremlin Cup, Moscova.

Simona Halep a trecut de Veronika Kudermetova, cu 6-1, 7-6 (4).

Vedeti mai jos ce a declarat la cald jucatoarea din Romania in urma calificarii in sferturile de finala de la Moscova:

“Stiam ca va fi o batalie dura, chiar daca am castigat primul set. A trebuit sa stau concentrata pana la final. Ea si-a ridicat nivelul in setul secund. Eu am luat cateva decizii gresite, dar am luptat pana la final.

“E o placere sa joc la Moscova. Abia astept sa joc in urmatorul meci si sper sa arat un tenis bun”, a spus Simona Halep dupa meciul cu Veronika Kudermetova.

Halep a incercat si o gluma cu fanii rusi din tribuna.

“In turul urmator voi juca impotriva unei alte jucatoare din Rusia?”, a spus Halep.

Urmatoarea adversara va fi Maria Sakkari din Grecia, a 3-a favorita a turneului.

Sakkari a obtinut calificarea la Turneul Campioanelor, marcand o premiera pentru tenisul feminin din Grecia.

FINAL Halep - Kudermetova 6-1, 7-6

Tiebreak: 1-0, 1-1, 2-1, 2-2, 3-2, 4-2, 4-3, 4-4, 5-4, 6-4, 7-4.

Final de meci dupa o dubla eroare comisa de Kudermetova.

Halep ajunge in sferturi, unde o va intalni pe Maria Sakkari din Grecia.

SET 2, 6-6 Se ajunge in tie-break dupa 60 de minute de la primul serviciu in acest set secund.

SET 2, 6-5 Game solid de serviciu reusit de Halep. Un singur punct cedat.

SET 2, 5-4 Halep isi tine serviciul si pune presiune pe Kudermetova. La un game distanta de calfiicarea in sferturi, Simona.

SET 2, 4-4 Sansa buna irosita de Halep. A condus cu 30-0 pe serviciu advers, dar a comis doua erori nefortate la rand cu mingi trimise in fileu.

SET 2, 4-3 Un game castigat de Simona cu serviciul. De la 30-15 prima minge a obligat-o pe Kudermetova sa returneze afara. Halep avea nevoie de acest game.

SET 2, 3-3 Kudermetova isi castiga la zero game-ul de serviciu. Un singur punct obtinut de Halep in ultimele doua jocuri.

SET 2, 3-1 Halep ramane la conducere obtinand break-ul din a patra sansa.

SET 2, 2-1 La primele sanse de break aparute in dreptul sau, Kudermetova castiga pe serviciul Simonei.

SET 2, 2-0 Break Halep, al patrulea in meci. Pana acum Kudermetova n-a avut nici macar o minge de break.

SET 2, 1-0 Halep incepe cu game la zero pe propriul serviciu.

SET 1, 6-1 Kudermetova trimite cu dreapta afara si Halep inchide aici primul act cu break, al treilea.

SET 1, 5-1 Halep taie din elanul adversarei cu un game in care a cedat un singur game.

SET 1, 4-1 Patru mingi de break salvate de Kudermetova in acest game. Rusoaica isi trece in cont primul game.

SET 1, 4-0 Halep revine de la 15-30 si castiga acest game prin care se desprinde aproape decisiv in acest set inaugural.

SET 1, 3-0 Inca un break izbutit de Halep.

SET 1, 2-0 Game de serviciu adjudecat de Halep la 30, dupa ce a comis doua duble erori.

SET 1, 1-0 Halep incepe meciul cu break.

19:05 A inceput meciul cu jucatoarea din Rusia la serviciu.

Cele doua jucatoare s-au mai intalnit o singura data, la inceputul anului intr-un turneu pregatitor inaintea Australian Open.

Simona Halep s-a impus la Antipozi in doua seturi.