Asa am trait Simona Halep - Margarita Gasparyan in primul tur la Madrid

Simona Halep a debutat, duminica, in turneul WTA Premier Mandatory de la Madrid contra rusoaicei Margarita Gasparyan, jucatoare venita din calificari.

Madrid - Turul 1 SET 1 SET 2 SET 3
Simona Halep (ROU) 6 6
Margarita Gasparyan (RUS) 0 4

SET 2, 6-4 Rusoaica joaca cel mai bun tenis al ei in acest meci si are minge de 5-5. Halep ajunge la o scurta si egaleaza scorul (40-40). Salveaza o noua minge de game, dupa care jucatoarea noastra obtine o a doua sansa de meci ratata si aceasta. In cele din urma, la a treia oportunitate, Simona Halep inchide partida cu ajutorul fileului.

SET 2, 5-4 O prima minge de meci ratata de Halep dupa un schimb prelungit. Eroare cu reverul in lungul liniei, apoi inca una cu forehand-ul. Break Gasparyan.

SET 2, 5-3 Gasparyan ramane in meci, dar Halep va servi pentru castigarea partidei.

SET 2, 5-2 Halep isi castiga game-ul de serviciu si face un pas mare spre victorie. Un game intrerupt de mai multe ori din cauza unui anunt care a rasunat pe intreaga arena. Momente jenante la Madrid in timpul meciului Simonei Halep

SET 2, 3-1 Halep reface diferenta de doua game-uri printr-un nou break.

SET 2, 2-1 Primul game al lui Gasparyan este un break la zero. Moment de relaxare din partea Simonei.

SET 2, 2-0 Halep obtine un nou break, primul in acest set secund.

SET 2, 1-0 Continua seria castigatoare pentru fosta lidera mondiala. In primul set Gasparyan si-a castigat doar in proportie de 14 la suta mingile jucate cu primul serviciu.

SET 1, 6-0 Halep inchide setul cu break! Doar opt puncte adjudecate de Gasparyan in acest set.

SET 1, 5-0 Gasparyan trimite afara cu reverul si Halep mai are nevoie de un game pentru a inchide rapid primul set.

SET 1, 4-0 Break la zero reusit de Halep, care domina autoritar inceputul de meci.

SET 1, 3-0 Dupa doar zece minute de la inceputul meciului Halep isi asigura un avantaj consistent.

SET 1, 2-0 Halep revine de la 15-40 si reuseste break-ul.

SET 1, 1-0 Un singur punct cedat de Halep in acest game de debut.

16:37 A inceput meciul cu Halep la serviciu.

Confruntarea celor doua este a treia pe terenul central de la Madrid si va incepe in jurul orei 15:30.

Simona Halep, numarul 3 mondial, nu a mai intalnit-o niciodata pana acum pe Margarita Gasparyan, a 65-a jucatoare a lumii.

Gasparyan are deja doua meciuri in calificarile de la Madrid, in timp ce Halep n-a mai evoluat de la semifinala de Fed Cup contra Frantei, in 20-21 aprilie.