Simona Halep, victorie in trei seturi in primul meci la Stuttgart

Sursă foto: twitter.com/WTA

Simona Halep a revenit in circuit in postura de principala favorita la castigarea turneului de la Stuttgart.

Halep a avut nevoie de o ora si 52 de minute pentru a trece de o jucatoare tenace, care a profitat in primul set de numarul mai mare al erorilor nefortate comise lidera mondiala.

In turul urmator Halep joaca impotriva invingatoarei dintre Laura Siegemund si Coco Vandeweghe.

FINAL Halep - Rybarikova 4-6, 6-2, 5-3

SET 3, 5-3 Halep pune capat meciului cu o lovitura castigatoare de forehand.

SET 3, 4-2 Break la zero reusit de Halep. Lovitura decisiva cu forehand-ul la 40-0.

SET 3, 3-2 Halep revine de la 0-30 si inchide game-ul cu un rever castigator in diagonala terenului.

SET 3, 2-1 Game la zero pentru Halep pe propriul serviciu. Rybarikova rateaza complet returul incercat la 40-0.

SET 3, 1-1 Halep isi ia inapoi break-ul si se aud incurajari puternice din partea fanilor romani din tribune.

SET 3, 0-1 Rybarikova incepe cu break dupa un game lung de aproape 9 minute.

SET 2, 6-2 Break obtinut de Halep in finalul setului. Meciul intra in decisiv dupa revenirea spectaculoasa a Simonei.

SET 2, 5-2 Halep se distanteaza dupa un game alb de serviciu.

SET 2, 4-2 Break Halep! Jucatoarea noastra traverseaza cel mai bun moment din acest meci.

SET 2, 3-2 Halep incepe sa puna probleme cu reverul si controleaza mai bine schimburile.

SET 2, 2-2 Rabufnire de orgoliu din partea Simonei. Break dupa lovitura castigatoare cu reverul in lung de linie.

SET 2, 1-2 Doua sanse de break Rybarikova. La 15-15 slovaca pune o scurta fabuloasa cu reverul din defensiva. Halep salveaza un punct, dar in cele din urma Rybarikova obtine break-ul. Este momentul in care Andrei Pavel coboara la banca Simonei.

SET 2, 1-1 Halep scapa lungul de linie afara la 40-30 pentru Rybarikova.

SET 2, 1-0 Un game lung adjudecat de Halep. In continuare jucatoarea noastra greseste mai mult. In primul set raportul erorilor nefortate a fost de 14-9, cu Halep in dezavantaj.

SET 1, 4-6 Rybarikova isi castiga serviciul si inchide primul set.

SET 1, 4-5 Game obtinut de Halep pe propriul serviciu. Simona solicita interventia fizioterapeutei turneului pentru o problema la spate.

SET 1, 3-5 Halep rateaza forehand-ul in lung de linie si Rybarikova se distanteaza la doua game-uri.

SET 1, 3-4 Rever in lung de linie trimis afara de Halep. Inca un break adjudecat de Rybarikova.

SET 1, 2-1 Halep trece in premiera la conducere dupa un game controlat cu autoritate.

SET 1, 1-1 Halep isi ia inapoi break-ul.

SET 1, 0-1 Break Rybarikova dupa un game in care Halep a fost condusa cu 30-0 si a egalat la 30.

21:56 Incepe meciul cu Halep la serviciu.

21:48 Cele doua echipe au iesit pe teren.

In continuare numarul unu mondial cu un avans mare, Halep o intalneste miercuri seara in ultimul meci al zilei la Stuttgart pe slovaca Magdalena Rybarikova.

Scorul intalnirilor directe este favorabil jucatoarei din Romania, 3-2.

Halep vine dupa doua victorii pe zgura la Fed Cup in meciul cu Elvetia, partida care a readus Romania in Grupa Mondiala, intre primele opt natiuni ale lumii.