GAME cu GAME Simona Halep la Madrid, in turul 2

Simona Halep a trecut de turul doi la Madrid, turneul patronat de Ion Tiriac, si are sansa sa o intalneasca in turul trei pe Irina Begu.

FINAL Simona Halep - Lara Arrubarrena 6-4, 6-4

SET 2, 6-4 (13:33) Halep o invinge in doua seturi pe Arruabarrena si o asteapta in turul 3 pe Irina Begu, daca aceasta va trece in aceasta seara, live text pe Onlinesport.ro (20:00), de nemtoaica Sabine Lisicki.

SET 2, 5-4 (13:29) Game reusit de Arruabarrena pe o accelerare formidabila pe forehand, insa Halep urmeaza la serviciu si poate inchide meciul.

SET 2, 5-3 (13:25) Halep raspunde cu un game alb in care a servit al 7-lea sau as in acest meci.

SET 2, 4-3 (13:21) Un game extrem de lung, in care cele doua jucatoare s-au aflat de opt ori la egalitate. Halep a irosit mai multe sanse de break inainte ca Arruabarrena sa o prinda pe picior gresit cu un forehand in lung de linie.

SET 2, 4-2 (13:10) Halep face diferenta cu loviturile castigatoare, doua la randul, si game-ul este castigat de la 15-30.

SET 2, 3-2 (13:05) Arruabarrena pune o scurta castigatoare si o surprinde pe Halep, iar aceasta vorbeste singura reprosandu-si cedarea la zero a acestui game.

SET 2, 3-1 (13:03) Nu se mai repeta scenariul din primul set, iar Halep isi ia toate masurile pentru a o tine la distanta pe Arruabarrena. Game reusit de Halep pe propriul serviciu cu punct castigator pe forhand.

SET 2, 2-0 (12:56) Halep isi castiga serviciul si se distanteaza la fel ca in primul set.

SET 2, 1-0 (12:52) Prima dubla eroare comisa de Arruabarrena si Halep incepe din nou cu un break.

STATISTICA: In primul set Halep a fost jucatoarea mai agresiva, de unde si numarul mai mare de erori nefortate (11-9) si de puncte direct castigatoare (12-5). Arruabarrena a avut un prim serviciu mai bun (63%), fata de cele doar 60 de procente adunate in dreptul lui Halep.

SET 1, 6-4 (12:44) Halep inchide primul set cu un serviciu as, al doilea al sau in acest meci, dupa 35 de minute. Un set care putea fi transat mult mai devreme, dar care s-a complicat dupa ce Arruabarrena a revenit neverosimil cu patru game-uri la rand.

SET 1, 5-4 (12:40) Break reusit acum de Halep si jucatoarea noastra va servi pentru castigarea primului set.

SET 1, 4-4 (12:38) Halep egaleaza scorul, dar meciul nu este deloc unul simplu. Simona trebuie sa lupte din greu pentru a trece de aceasta Arruabarrena, care la inceput a lasat impresia ca este o prada usoara.

SET 1, 3-4 (12:33) Arruabarrena castiga si al patrulea game la rand, intr-un moment in care jocul lui Halep a cazut aproape complet.

SET 1, 3-3 (12:30) Ce minge rateaza Halep la 0-40!!! Urcare la fileu, minge vine inalt pentru un voleu castigator si Halep o trimite mult in afara terenului. O minge trimisa cu ura parca, iar Arruabarrena egaleaza dupa 0-3.

SET 1, 3-2 (12:26) Halep incepe sa greseasca si ii face cadou adversari un punct prin care aceasta revine la un singur game pe tabela. Dupa ce Halep a servit pentru 4-0, acum tabela arata 3-2 si meciul s-a echilibrat vizibil.

SET 1, 3-1 (12:21) Apare si momentul de relaxare in jocul lui Halep si Arruabarrena recupereaza un break.

SET 1, 3-0 (12:17) Arruabarrena castiga primul sau punct, dar nu este suficient pentru impiedica al doilea break reusit de Halep. Inceput exploziv din partea jucatoarei noastre.

SET 1, 2-0 (12:14) Opt puncte la rand pentru Halep dupa al doilea game castigat la zero. Arruabarrena nu a castigat inca niciun punct in acest meci.

SET 1, 1-0 (12:11) Break la zero reusit de Halep in chiar primul game al meciului. Un inceput perfect de partida si Simona cauta sa-si impuna autoritatea inca de la primele schimburi.

12:10 Incepe meciul cu jucatoarea din Spania la serviciu.

12:01 Cele doua jucatoare au intrat pe Arena Centrala care poarta numele marelui campion spaniol Manolo Santana. Putini spectatori in tribune la aceasta ora.

Simona Halep, cap de serie numarul 4, s-a calificat fara nicio problema, luni dupa-amiaza, in turul al doilea la Mutua Madrid Open, turneul patronat de Ion Tiriac in capitala Spaniei. Halep nu a stat prea mult la discutii cu Julia Goerges din Germania, pe care a invins-o cu 6-2, 6-0.

Dupa acest meci, Halep a devenit prima jucatoare din Romania care a trecut de 3 milioane de dolari ca premii in tenis.

Adversara din turul 2, Lara Arruabarrena din Spania, este o jucatoare care a trecut in primul tur de Tsvetana Pironkova din Bulgaria. In mod normal, Halep ar trebui sa o manance pe paine.

Arruabarrena este locul 146 mondial si in singurul meci cu Halep a pierdut fara drept de apel, 6-3, 6-2, ce e drept pe hard.