Simona Halep o invinge pe Lesia Tsurenko in primul meci la Doha

Sursă foto: twitter.com/australianopen

Simona Halep a revenit pe teren dupa confruntarea de Fed Cup castigata de Romania in deplasare cu Cehia si a trecut in doua seturi de Lesia Tsurenko in runda secunda a turneului WTA de la Doha. In setul secund Halep a intors rezultatul de la 1-3!

Doha, Turul 2 SET 1 SET 2 SET 3
Simona Halep (ROU) 6 6
Lesia Tsurenko (UKR) 2 3

SET 2, 6-3 Halep pune capat inaltanirii dupa o ora si 20 de minute. Calificare in sferturi de finala, acolo unde va juca impotriva  Juliei Goerges.

SET 2, 5-3 Break pentru Halep, iar principala favorita de la Doha va servi pentru calificarea in turul urmator.

SET 2, 4-3 Dupa trei game-uri la rand Halep trece din nou la conducere. Jocul lui Tsurenko este intr-o vizibila scadere dupa inceputul setului.

SET 2, 3-3 Break Halep intr-un game in care a revenit de la 0-15. Dupa cel mai lung schimb al meciului, incheiat cu o scurta in fileu din partea Simonei, au urmat patru erori nefortate la rand din partea adversarei.

SET 2, 2-3 Halep opreste avantul adversarei si reduce din diferenta. Tsurenko a ratat minge de dublu break!

SET 2, 1-3 Tsurenko se desprinde pe tabela dupa o serie de noua puncte la rand fara reactie din partea Simonei.

SET 2, 1-2 Break la zero in contul lui Tsurenko. Serviciul lui Halep influentat de vantul puternic.

SET 1, 6-2 Halep inchide setul dupa 44 minute cu un forehand castigator in lung de linie.

SET 1, 5-2 Probleme pentu Halep cu primul serviciu, iar Tsurenko recupereaza un break. Ucraineanca va servi cu mingi noi.

SET 1, 5-0 Halep salveaza mai multe mingi de break intr-un nou game lung de peste opt minute.

SET 1, 4-0 Inca un break adjudecat de Halep dupa cel mai lung game de pana acum. Primele trei au durat 10 minute, iar acesta din urma aproape 12. Totul s-a incheiat cu o dubla greseala.

SET 1, 2-0 Halep rupe devreme echilibrul dupa doar sapte minute de la inceputul meciului.

18:00 A inceput meciul cu Halep la serviciu.

17:53 Tsurenko a castigat tragerea la sorti si alege sa primeasca in game-ul inaugural.

Desemnata principala favorita la castigarea turneului din Qatar, Halep a avut primul tur liber si o intalneste, miercuri, pe ucraineanca Lesia Tsurenko.

Cele doua jucatoare se cunosc destul de bine dupa cele cinci dispute anterioare, toate castigate de Halep.

Pentru jucatoarea din Romania turneul de la Doha este al treilea din acest an, dupa Sydney si Australian Open.

Halep isi incepe oficial colaborarea cu noul antrenor Thierry van Cleemput.