Asa am trait Simona Halep - Kiki Bertens in finala de la Cincinnati

Sursă foto: twitter.com/cincytennis

Pentru a doua saptamana la rand Simona Halep disputa finala intr-un turneu de categorie WTA Premier 5.

FINAL Halep - Bertens 6-2, 6-7 (6), 2-6

SET 3, 2-6 Bertens inchide meciul cu un as, dupa ce, ne amintim, Halep a avut minge de meci la 6-5 in tiebreak-ul setului secund.

SET 3, 2-5 Game de serviciu adjudecat de Halep, un game al supravietuirii. Ramane de vazut ce mai poate face Simona in acest meci.

SET 3, 1-5 Halep rateaza doua mingi de break si Bertens mareste diferenta pe tabela.

SET 3, 1-4 Inca un break cedat de Halep, care pare ca a renuntat la lupta.

SET 3, 1-2 Serviciul o tradeaza pe Halep si inca un break merge in contul lui Bertens. Este randul ca Darren Cahill sa coboare la banca.

SET 3, 1-1 Senzational schimb de lovituri castigat de Halep cu forehand in lung de linie. Halep isi ia break-ul inapoi.

SET 3, 0-1 Bertens obtine break-ul dupa un forehand castigator in lungul liniei. Olandeza e in continuare pe val.

22:43 Incepe setul decisiv cu Halep la serviciu.

SET 2, 6-7 Minge de meci ratata de Halep la 6-5 in tie-break. Au urmat doua mingi in fileu si setul e acontat de Bertens.

SET 2, 6-6 Halep isi castiga serviciul si avem joc decisiv.

SET 2, 5-6 Game la zero obtinut de Bertens pe propriul serviciu. Halep, obligata sa ajunga in tie-break.

SET 2, 5-5 Halep anuleaza mingea de set avuta de Bertens si suspansul se prelungeste in acest set.

SET 2, 4-5 Minge de break pe care Halep o obtine dupa castigarea celui mai spectaculos punct al meciului. Bertens anuleaza cu serviciul si revine la conducere.

SET 2, 4-4 Al treilea game la rand obtinut de Halep, un game la zero pe propriul serviciu.

SET 2, 3-4 Break pe care Halep il recupereaza dupa un game in care a dominat-o la toate capitolele pe Bertens.

SET 2, 2-4 Halep intrerupe seria lui Bertens si pune pe tabela un game de moral. Ramane un break diferenta.

SET 2, 1-4 Game adjudecat de Bertens la zero si este momentul lui Darren Cahill. Acesta ii spune Simonei ca si-a pierdut rabdarea.

SET 2, 1-3 Pentru al doilea game de serviciu Halep are de aparat minge de break si de aceasta data nu mai scapa. Break Bertens si olandeza joaca cel mai bun tenis al sau in aceste momente.

SET 2, 1-2 Bertens are 40-0, dar Halep nu-i permite olandezei sa-si castige usor game-ul si o pune serios la treaba. Bertens inchide in cele din urma cu o scurta.

SET 2, 1-1 Senzational game reusit de Halep, cu revenire de la 0-40 si cinci puncte la rand. Moralul lui Bertens serios sifonat dupa o astfel de revenire.

SET 2, 0-1 Bertens inchide game-ul cu un as si conduce in premiera.

STATISTICA: Un prim set cu putine lovituri castigatoare (14 in total). Halep a comis doar patru erori nefortate si a obtinut doua break-uri din tot atatea sanse.

SET 1, 6-2 Doua erori nefortate comise de Halep i-au adus lui Bertens prima sansa de break in meci. Halep a servit de trei ori la rand impecabil, iar Bertens a ratat de fiecare data returul. Un prim set incheiat dupa 32 de minute.

SET 1, 5-2 Halep o pune in dificultate pe Bertens cu mingi lungi, olandeza nu poate tine ritmul si greseste. Al doilea break adjudecat de lidera mondiala.

SET 1, 3-1 Un game nu foarte simplu pentru Halep. La 30-30 a gasit lovitura castigatoare de forehand, pentru ca la urmatorul schimb Bertens sa trimita in afara terenului.

SET 1, 2-1 Bertens reduce din diferenta si pune primul ei game pe tabela.

SET 1, 2-0 Halep incepe cu break, apoi isi dubleaza avantajul cu un game solid de serviciu.

21:13 Incepe meciul cu Bertens la serviciu.

21:05 Cele doua jucatoare si-au facut aparitia pe teren.

Vedeti aici cotele oferite de Baumbet.

Dupa victoria obtinuta la Montreal, Simona Halep joaca de aceasta data petnru trofeul pus in joc la Cincinnati.

Adversara ii va fi olandeza Kiki Bertens, o jucatoare in plina ascensiune dar pe care Halep a invins-o de trei ori in patru confruntari.

Ultima oara Halep s-a impus in 2017, in semifinalele de la Roma, in timp ce Bertens a obtinut singura victorie in urma cu sase ani la Fes in Maroc.

Aceasta va fi prima confruntare pe hard intre Halep si Bertens.