Halep castiga primul meci in Thailanda

Sursă foto: twitter.com/HalepBand

Simona Halep s-a impus, sambata, in fata britanicei Johanna Konta, cu 6-3, 6-3, in prima semifinala a turneului demonstrativ de la Hua Hin, Thailanda.

Halep a fost jucatoarea mai buna la toate capitolele in acest meci si a aratat ca este mai pregatita din punct de vedere fizic in aceasta parte a anului cu o saptamana inaintea startului noului sezon.

Un break a facut diferenta intr-un prim set dominat de Halep, pentru ca in setul secund Konta sa conduca pentru prima data in meci la 1-0 si 2-1, inainte ca jucatoarea noastra sa rupa echilibrul.

Meciul a fost unul disputat aproape la intensitatea unei partide oficiale.

Invingatoarea dintre Karolina Pliskova si Jelena Ostapenko va fi adversara Simonei in finala mare de duminica.

FINAL Halep - Konta 6-3,6-3

SET 2, 6-3 Halep inchide meciul cu un rever castigator si un break.

SET 2, 5-3 Konta scapa un forehand afara si Halep se apropie la un singur game de victorie.

SET 2, 4-3 Doua mingi de break salvate de Konta, insa Halep va urma la serviciu.

SET 2, 3-2 Break reusit de Halep si jucatoarea noastre trece in premiera la conducere in acest set.

SET 2, 2-2 Halep egaleaza scorul dupa un game solid de serviciu. Niciun break pana acum in setul secund.

SET 2, 0-1 Konta isi castiga serviciul si pentru prima data conduce in acest meci.

SET 1, 6-3 Primul set este castigat de Halep cu un rever castigator in lung de linie.

SET 1, 5-3 Halep isi trece in cont un nou break si va servi pentru set.

SET 1, 4-3 Inca o dubla greseala face ca Halep sa piarda inca o data avantajul break-ului.

SET 1, 4-2 Konta isi castiga pentru prima data serviciul in acest meci. Se joaca extrem de incrancenat, fara prea multe semne de relaxare specifice partidelor demonstrative.

SET 1, 4-1 Halep ia distanta pe tabela dupa un game solid la serviciu.

SET 1, 3-1 Un game patru extrem de lung, cu cinci mingi de break ratate de Halep. In cele din urma, a sasea incercare a fost cea care i-a adus break-ul Simonei, al doilea in acest meci.

SET 1, 2-1 Halep comite doua duble greseli in acest game pe care il pierde

SET 1, 2-0 Break obtinut de Halep, dupa ce Konta a avut minge de game. Jucatoarea noastra a presat cu forehand-ul in diagonala si a obligat-o pe britanica sa greseasca.

SET 1, 1-0 Halep serveste excelent cu prima minge si incheie game-ul cu un as. Un singur punct cedat, o minge trimisa in fileu cu reverul.

13:25 Incepe meciul cu Halep la serviciu.

13:19 A inceput incalzirea celor doua jucatoare.

13:17 Meciul va incepe dupa o festivitate de deschidere mai lunga decat ne-am fi asteptat.

In a doua partida a zilei, dupa ora 15:00, se dueleaza Karolina Pliskova si Jelena Ostapenko.

Duminica, in ziua finalelor, sunt programate meciurile castigatoarelor si pierzatoarelor din primele meciuri.