Asa am trait Simona Halep in primul meci la Roma

Simona Halep a continuat aventura pe zgura in pregatirea participarii la Roland Garros cu turneul de la Roma. Din cauza ploii care a cazut fara oprire miercuri, organizatorii au programat peste 50 de meciuri joi.
Nu ai TV? Apasa aici pentru a vedea meciul live video

Roma - Turul 2 SET 1 SET 2 SET 3
Simona Halep (ROU) 6 5 3
Marketa Vondrousova (CEH) 2 7 6

SET 3, 3-6 Punct final. Vondrousova o invinge pe Halep si se califica in optimi la Roma.

SET 3, 3-5 Vondrousova reuseste break-ul si va servi pentru castigarea meciului.

SET 3, 3-4 Sansa de break ratata de Halep in acest game cu nu mai putin de cinci situatii de egalitate.

SET 3, 3-3 Halep egaleaza scorul si primeste incurajari puternice din partea fanilor prezenti in tribune.

UPDATE 16:06 Discutie intre Halep si Dobre. Aceasta l-a intrebat daca sa continue sau nu meciul, musciul gambei piciorului stang fiind contractat. Halep decide sa mai incerce un game.

SET 3, 2-2 Halep revine cu un game la zero pe propriul serviciu.

UPDATE 16:01 S-a reluat meciul cu Halep la serviciu.

UPDATE 15:57 Probleme pentru Halep care solicita interventia fizioterapeutei turneului. Este o problema la piciorul stang.

SET 3, 1-2 Vondrousova detine in continuare controlul meciului si Halep pare ca pentru moment nu are raspuns.

SET 3, 0-1 Game adjudecat pe serviciu de Vondrousova, dupa ce Halep a avut 30-0.

SET 2, 5-7 Halep scapa reverul afara si e set pentru Vondrousova, jucatoare care o macina incontinuu pe Simona cu scurta la fileu.

SET 2, 5-6 Vondrousova serveste in continuare fara eroare si mentine presiunea pe Halep.

SET 2, 5-5 Halep isi trece in cont un game de serviciu la zero. Intram in prelungiri pentru acest al doilea act.

SET 2, 3-4 Vondrousova raspunde cu game la zero, moment in care Halep solicita interventia lui Dobre.

SET 2, 3-3 Halep revine formidabil si salveaza game-ul de serviciu de la 0-40.

SET 2, 2-3 Inca un break in acest set. Halep nu-i permite adversarei sa se distanteze pe tabela.

SET 2, 1-3 Scurta senzationala pusa de Vondrousova cu efect invers. Halep pornise in sprint spre fileu si se parea ca va ajunge la timp, dar mingea pur si simplu a ramas ingropata in teren.

SET 2, 1-2 Break recuperat de Halep, dupa ce Vondrousova tocmai avusese 2-0 pe tabela.

SET 1, 6-2 Halep inchide setul fara sa-i lase adversarei vreo sansa.

SET 1, 5-2 Inca un break adjudecat de Halep cu lovitura castigatoare si numarul 2 mondial are nevoie doar sa-si castige serviciul in jocul urmator.

SET 1, 4-2 Halep revine de la 15-40, salveaza cele doua mingi de break, si se distanteaza pe tabela dupa cel mai lung game al meciului.

SET 1, 3-2 Break reusit de Simona Halep, primul in acest meci. La 15-15 Vondrousova a comis o dubla greseala, dupa care in punctul urmator Halep a surprins-o cu o lovitura castigatoare de forehand. Game-ul s-a incheiat cu eroare nefortata din partea cehoaicei.

SET 1, 2-2 Un inceput de meci la un nivel extrem de ridicat. Halep pune in teren al doilea as la minge de game.

SET 1, 1-2 Deocamdata Halep nu se poate apropia de serviciul adversarei. Vondrousova ramane la conducere.

SET 1, 1-1 Halep salveaza doua mingi de break in acest game.

14:14 A inceput meciul cu Vondrousova la serviciu.

UPDATE 14:06 Simona Halep isi face aparitia pe teren. Arena Pietrangeli este deja arhiplina.

UPDATE 13:55 S-a incheiat primul meci de pe Pietrangeli cu victoria lui Verdasco asupra lui Thiem. Urmeaza partida Simonei Halep.

UPDATE 10:50 Simona Halep joaca pe acelasi teren Pietrangeli cu Marketa Vondrousova si in eventualitatea unui succes va reveni in actiune dupa aproximativ patru ore contra invingatoarei dintre Daria Kasatkina si Katerina Siniakova.

Vedeti aici cotele oferite de BAUMBET pentru Halep - Vondrousova

Noul numar 2 mondial a avut primul tur liber la Roma si o va intalni, joi, pe cehoacia Marketa Vondrousova.

Partida e programata pe arena Pietrangeli, a treia ca marime de la Foro Italico, dupa un alt meci din turneul feminin care le opune pe Johanna Konta si Sloane Stephens. Meciul acestora incepe la ora 12:00.

Va fi a doua intalnire directa dupa cea pierduta de Simona Halep in acest an la Indian Wells dupa un meci de trei seturi.

Halep a ajuns in finala de la Roma in ultimii doi ani fiind invinsa de fiecare data de Elina Svitolina.