Simona Halep pierde un singur game in primul meci la Madrid. Victorie entuziasmanta cu Makarova

Sursă foto: twitter.com

Simona Halep si-a inceput cursa de aparare a titlului cucerit in urma cu un an la Madrid, duminica, impotriva rusoaicei Ekaterina Makarova.

Un meci fara istoric dominat autoritar de Halep, lidera mondiala pentru a 27-a saptamana.

Makarova n-a reusit sa-si castige nici macar un game de serviciu, singurul sau game fiind un break in debutul partidei.

In turul urmator Halep va juca impotriva unei jucatoare din Belgia, Alison van Uytvanck si Elise Mertens.

FINAL Halep - Makarova 6-1, 6-0

SET 2, 6-0 Halep inchide meciul pe serviciu dupa 50 de minute.

SET 2, 5-0 Makarova si-a pierdut din nou serviciul, dupa ce a avut doua sanse de a-si trece in cont primul sau game de serviciu in acest meci.

SET 2, 4-0 Halep isi continua dominarea cu inca un game solid pe propriul serviciu. Makarova lupta sa evite pierderea setului la zero.

SET 2, 3-0 Inca un break pentru Halep, un break la zero cu retur pe linie.

SET 2, 2-0 Joc fara eroare din partea Simonei in aceasta dupa amiaza. Break pe care il consolideaza cu un rever castigator in lung de linie.

SET 2, 1-0 Halep incepe cu break setul secund. Makarova inca nu si-a castigat serviciul in acest meci. Doar 10% din punctele jucate cu prima minge castigate de rusoaica. Un procentaj cat se poate de elocvent.

SET 1, 6-1 Al doilea as reusit de Halep in acest set, Makarova rateaza returul si dupa 23 de minute Halep inchide primul set.

Cirstea trece de primul tur la Madrid

SET 1, 5-1 Lidera mondiala isi trece in cont un nou break si domina autoritar acest meci.

SET 1, 4-1 Halep isi consolideaza break-ul in urma unui game la zero pe propriul serviciu.

SET 1, 3-1 Inca un break adjudecat de Halep dupa un game in care jucatoarea din Romania a avut 40-0. Makarova a recuperat doua puncte, apoi a trimis afara pe o minge mai aspra a Simonei.

SET 1, 2-1 Makarova o obliga pe Halep sa greseasca si rusoaica recupereaza rapid break-ul cedat anterior.

SET 1, 2-0 Break la zero pentru Halep. Un start lansat de partida, cu un nivel extrem de ridicat.

13:57 A inceput meciul cu Halep la serviciu.

A saptea confruntare a celor doua este programata pe terenul central "Manolo Santana" dupa meciul pe care il sustin Caroline Wozniacki si Daria Gavrilova.

Amanunte live text in aceasta pagina dupa ora 14:00.