Asa am trait Simona Halep - Elina Svitolina in semifinale la Doha

Pentru a opta oara in cariera Simona Halep a intalnit-o pe ucraineanca Elina Svitolina. Miza este un loc in finala turneului de la Doha.
Apasati aici pentru live video

Doha - Semifinale SET 1 SET 2 SET 3
Simona Halep (ROU) 6 3 6
Elina Svitolina (UKR) 3 6 4

SET 3, 6-4 Halep inchide meciul pe serviciu. Calificare asadar in finala de la Doha!

SET 3, 5-4 Senzationala revenirea Simonei care trece in fata cu break si va servi pentru calificarea in finala.

SET 3, 4-4 Game la zero reusit de Halep pe propriul serviciu. De la 1-4 Simona e inapoi in meci si conduce acum ostilitatile.

SET 3, 3-4 Halep anuleaza break-ul obtinut de Svitolina in debutul setului. Principala favorita de la Doha n-a mai avut mingi de break de la finalul primului set.

SET 3, 2-4 Un game urias castigat de Halep. Trei mingi de break a salvat jucatoarea noastra in fata ofensivei totale din partea adversarei.

SET 3, 1-3 Halep intrerupe seria ucrainencei obtinand primul game dupa cinci pierdute la rand.

SET 3, 0-2 Break Svitolina! Jucatoarea din Ucraina controleaza meciul in aceste momente.

SET 3, 0-1 Halep se dovedeste putin inspirata intr-o pozitie favorabila la fileu si rateaza o sansa de break. In cele din urma Svitolina isi castiga serviciul.

SET 2, 3-6 Doua mingi scapate afara de Halep si setul secund intra contul Elinei Svitolina. Nicio minge de break pentru Halep in acest set. Doua din doua pentru Svitolina la acest capitol. Vom avea asadar decisiv.

SET 2, 3-4 Pana la 30-30 cele doua au mers cap la cap. Halep s-a desprins apoi castigandu-si serviciul.

SET 2, 2-4 Svitolina se mentine la conducere cu break diferenta, dupa un game dus de Halep pana in prelungiri.

SET 2, 1-2 Halep isi pierde in premiera serviciul. Svitolina trece la conducere cu break in fata.

SET 2, 1-1 Svitolina izbuteste primul game alb al meciului.

SET 1, 6-3 Inca un break izbutit de Halep pune capat setului inaugural. Favorita principala de la Doha va intra astfel cu serviciul in actul al doilea.

SET 1, 5-3 Halep tine de serviciu si mai are nevoie de un singur game pentru castigarea primului set.

SET 1, 3-1 Svitolina greseste trei mingi cu dreapta in acest game si Halep profita distantandu-se pe tabela.

SET 1, 2-1 Primul break al meciului este obtinut de Halep dupa un schimb aprig de lovituri.

SET 1, 1-1 Halep isi castiga serviciul, dar nu inainte de a fi salvat o minge de break.

SET 1, 0-1 Patru erori nefortate pentru Halep in acest game inaugural.

15:40 Halep a castigat tragerea la sorti si a ales sa primeasca in game-ul inaugural.

Halep a inceput turneul din pozitia a 3-a mondiala, in timp ce Svitolina ocupa locul sapte.

Cele doua jucatoare s-au mai intalnit de sapte ori pana acum, Svitolina impunandu-se in patru dintre ocazii.

Ultimele trei meciuri au fost castigate de Svitolina in minimum de seturi, in 2017 la Toronto si la Turneul Campioanelor, respectiv in 2018 in finala de la Roma.

Halep a castigat ultima oara in fata Elinei Svitolina in 2017 la Roland Garros in sferturi de finala.

Meciul de la Toronto castigat de Svitolina, cu 6-1, 6-1, este singurul disputat pe hard, suprafata asemanatoare cu cea de la Doha.

In afara sfertului de finala disputat la Australian Open, Svitolina n-a reusit nimic notabil in acest an fiind eliminata in primul tur la Brisbane.

Ucraineanca nu depasise pana in acest an faza optimilor de finala la Doha.