Asa am trait Simona Halep - Dayana Yastremska

Sursă foto: twitter.com/wta

Am transmis live text in aceasta pagina meciul Simona Halep - Dayana Yastremska din optimile turneului WTA Premier 5 de la Roma.

FINAL Halep - Yastremska 7-5, 6-4

16:02 Doua mingi de meci pentru Halep. Prima salvata de Yastremska, insa ucraineanca trimite afara apoi si meciul se incheie.

15:51 Yastremska isi castiga un game maraton cu patru mingi de break ratate de Halep (4-3).

15:40 Halep intrerupe seria adversarei cu un game alb de serviciu (4-2).

15:35 Yastremska pune presiune si recupereaza un break. Halep ramane la conducere (3-1).

15:30 Break la zero reusit de Halep care controleaza autoritar disputa in acest set secund (3-0).

15:24 Halep incepe cu break setul secund (1-0)

Un prim set de 43 de minute cu opt puncte in plus pentru Halep la total. Un break a facut diferenta.

15:18 Doua mingi de set pentru Halep la serviciu. Aceasta pune in teren asul si inchide setul in stil de mare campioana (7-5).

15:13 Greseste Yastremska cu reverul si este break Halep (6-5). Prima data la conducere Simona.

15:10 Halep isi tine serviciul (5-5). Doar trei puncte cedate de Simona pe serviciu in ultimele trei game-uri.

15:07 Game la zero obtinut de Yastremska pe propriul serviciu (4-5).

15:00 Greseste Halep neprovocata de adversara la 15-40. Yastremska revine la conducere (3-4).

14:56 Halep anuleaza inceputul bun de partida a ucrainencei (3-3).

14:53 Si-a intrat in mana Halep. Aceasta anuleaza break-ul adversarei si va urma la serviciu pentru a restabili egalitatea la trei.

14:51 Halep isi castiga primul ei game in acest meci, un game de serviciu (1-3).

14:42 Primul break al partidei este reusit de ucraineanca (0-2).

14:35 A inceput meciul cu Yastremska la serviciu.

Este prima intalnire intre numarul 2 mondial si a 29-a jucatoare a lumii.

Halep si Yastremska au fost adversare in primul tur la dublu.

Perechea Halep/Niculescu le-a invins atunci pe Svitolina/Yastremska, cu 6-0, 6-1.