Simona Halep o invinge pe Qiang Wang in optimile de la Indian Wells

Simona Halep s-a calificat, marti, in sferturile de finala la Indian Wells dupa un meci de doua seturi contra chinezoaicei Qiang Wang. Vezi aici meciul lui Halep cu imagini video live.

Halep s-a impus dupa o ora si 15 minute si o va infrunta in sferturi pe croata Petra Martic, invingatoare in fata cehoaicei Marketa Vondrousova.

Primul set al meciului cu Wang a fost presarat cu numeroase erori nefortate si pana la urma diferenta a fost facuta de un break obtinut de Halep in game-ul 11 (6-5).

Dupa un inceput echilibrat cu game-uri castigate la serviciu, Halep a rupt prima echilibru (3-2), dar Wang a revenit cu rebreak, dupa care au urmat alte doua schimburi de break-uri pana la 4-4.

Chinezoaica a revenit la conducere, 5-4, dar finalul setului i-a apartinut Simonei care a sprintat spre castigarea setului.

Eliberata dupa un prim set greu, Halep a zburdat pe teren in actul al doilea si nu i-a mai lasat prea multe sanse adversarei.