Asa am trait Simona Halep contra lui Kiki Bertens in finala de la Madrid

Pentru a patra oara in cariera Simona Halep a disputat finala turneului WTA Premier Mandatory de la Madrid.
Meciul a dost live text in aceasta pagina dupa ora 19:30.

Madrid - FINALA SET 1 SET 2 SET 3
Simona Halep (ROU) 4 4
Kiki Bertens (OLA) 6 6

SET 2, 4-6 Doua mingi de meci a anulat Halep inainte ca Bertens sa inchida meciul cu un serviciu care nu a tradat-o nicio clipa in acest meci.

SET 2, 3-5 Bertens scapa incredibil din acest game. A servit as la sansa de break pentru Halep, apoi a gasit un alt serviciu urias.

SET 2, 3-4 Game de moral obtinut de Halep pe propriul serviciu. Un game de moral pentru jucatoarea noastra.

SET 2, 2-3 Risca Halep cu dreapta si trimite afara. Bertens revine la conducere cu break in fata.

SET 2, 2-2 Halep recupereaza break-ul dupa un rever trimis afara de Bertens. Aceasta dupa ce olandeza anulase o prima minge de break.

SET 2, 0-2 Rever castigator gasit de Bertens in lungul liniei.

SET 2, 0-1 Halep isi pierde din nou serviciul.

SET 1, 4-6 Bertens castiga primul set cu o revenire de la 4-2 in favoarea lui Halep.

SET 1, 4-5 Moment de criza in jocul lui Halep, iar Bertens obtine break-ul si va servi pentru castigarea primului set.

SET 1, 4-4 Game la zero adjudecat de Bertens. Jucatoarea din Olanda incepe sa domine jocul dupa un inceput promitator al Simonei.

SET 1, 4-3 Dubla greseala comisa de Halep la 15-40, moment in care jucatoarea noastra solicita interventia lui Daniel Dobre.

SET 1, 4-2 Asistam la al treilea break la rand, al doilea reusit de Halep si jucatoarea noastra se distanteaza din nou pe tabela.

SET 1, 3-2 Bertens isi ia break-ul inapoi, dupa ce Halep trimite in afara terenului o scurta pe care a ajuns-o in extremis.

SET 1, 3-1 Halep reuseste primul break al meciului.

SET 1, 2-1 Un game putin mai complicat pentru Halep, dar in cele din urma l-a castigat in prelungiri.

SET 1, 1-1 Bertens egaleaza dupa un game adjudecat la 30. Pana acum un inceput de control, in echilibru.

SET 1, 1-0 Halep isi castiga primul game de serviciu. La 40-30 Bertens a trimis in fileu.

20:04 Incepe meciul cu Halep la serviciu.

20:00 Jucatoarele au iesit la incalzire.

Halep o conduce pe Bertens la general, cu 3-2. Ultima intalnire a avut in finala de la Cincinnati (2018), cand Bertens a castigat in trei seturi. Halep a condus partida pana intr-un punct si parea ca se va impune fara probleme.

De doua ori au mai jucat Halep si Bertens pe zgura, in 2012 la Fes in Maroc unde s-a impus olandeza si in 2017 la Roma unde Halep a obtinut victorie. Ambele au fost meciuri de cate doua seturi.

Vedeti aici cotele oferite de BAUMBET pentru meciul Halep - Bertens

Bertens s-a calificat in finala fara sa fi pierdut un set, in timp ce Halep a cedat primul set in semifinala cu Bencic.

Pentru Halep este a doua finala a sezonului si a 35-a din cariera (18 castigate si 16 pierdute). In debutul anului jucatoarea din Romania pierdea ultimul act de la Doha impotriva belgiencei Elise Mertens.

Halep a castigat turneul de la Madrid in 2016 (finala cu Dominika Cibulkova) si 2017 (finala cu Kristina Mladenovic). Mai are o finala pierduta la Maria Sharapova in 2014.

Bertens disputa finala de la Madrid pentru al doilea an consecutiv, dupa ce in 2018 era invinsa de Petra Kvitova in trei seturi.

Olandeza clasata pe locul 7 mondial a castigat in acest an turneul de la Sankt Petersburg si are alte doua semifinale, la Sydney si Stuttgart. Palmaresul pe zgura este 9-2.