Simona Halep eliminata de Dominika Cibulkova la Wuhan

Sursă foto: twitter.com/

Simona Halep a revenit, marti, pe teren in turul 2 la Wuhan contra slovacei Dominika Cibulkova si a fost invinsa dupa un meci de doua seturi, cu 6-0, 7-5.

Halep a acuzat probleme la spate si a primit in mai multe randuri ingrijiri medicale.

Lidera mondiala nu a cedat si a continuat chiar la 0-6, 0-1 reusind sa intoarca scorul in favoarea sa.

Halep a condus in setul al doilea, cu 4-2, si a servit la 5-4 pentru trimiterea meciului in setul decisiv.

Final Halep - Cibulkova 0-6, 5-7

SET 2, 5-7 Final de partida. Cibulkova inchide meciul cu un forehand castigator in diagonala terenului.

SET 2, 5-5 Cibulkova egaleaza cu rebreak si prelungeste suspansul in acest set.

SET 2, 5-4 Break pentru Halep care urmeaza la serviciu pentru trimiterea meciului in setul decisiv.

SET 2, 4-2 Halep isi castiga game-ul de serviciu si se distanta pe tabela.

SET 2, 3-2 Pentru prima data in acest meci Halep trece la conducere. Cibulkova serios pusa in dificultate.

SET 2, 2-2 Halep nu renunta la lupta. Reuseste un game de serviciu la zero cu lovitura castigatoare de forehand.

SET 2, 1-2 Primul game al meciului obtinut de Halep si acesta e un break.

SET 2, 0-2 Inca un break in dreptul slovacei.

SET 2, 0-1 Cibulkova se mentine la conducere dupa game-ul inaugural al setului secund.

STATISTICA: Procentaje incredibil de slabe la serviciu pentru Halep, 36% pe prima minge si 22% pe mingea a doua. Halep n-a avut nici macar o sansa de break in primul set.

SET 1, 0-6 Cibulkova inchide primul set cu un sec 6-0. Halep se indreapta agale spre banca. Nu sunt deocamdata semnale de abandon.

18:23 Jocul este reluat cu Halep la serviciu, dupa ce jucatoarea noastra a primit tratament pentru problema de la spate.

SET 1, 0-4 Dubla greseala comisa de Halep la 0-40. Cibulkova ia distanta cu al doilea break in fata.

SET 1, 0-3 Slovaca ramane agresiva si se distanteaza pe tabela dupa un forehand castigator in diagonala terenului.

SET 1, 0-2 Cibulkova obtine break-ul intr-un game de serviciu in care Halep n-a obtinut decat un punct. Jucatoarea noastra a dus mana la spate, unde duminica a simtit durere la unul dintre antrenamente.

SET 1, 0-1 Primul game intra in contul jucatoarei din Slovacia. Halep a tinut aproape pana la 30-30.

17:58 A inceput meciul cu Cibulkova la serviciu.

17:54 Cele doua jucatoare au iesit la incalzire.

Lidera a ierarhiei mondiale pentru a 47-a saptamana in cariera, Halep n-a mai intalnit-o pe Cibulkova de la Turneul Campioanelor din 2016, cand slovaca se impunea in doua seturi.

De altfel, Halep are record negativ in fata slovacei, pierzand patru din cele sase meciuri directe.

Vedeti aici cotele oferite de BAUMBET pentru meciul Simonei Halep

Halep a invins-o pe Cibulkova ultima data in finala de la Madrid, in 2016, dupa nu meci de doua seturi.

De referinta ramane partida pe care cele doua au disputat-o la Australian Open in 2014. Cibulkova se impunea atunci in doua seturi, cu 6-0 in al doilea. Halep ajungea atunci pentru prima data intre primele opt jucatoare de la Antipozi.