Simona Halep o invinge pe Barbora Strycova in primul meci la Indian Wells

Simona Halep s-a calificat, vineri noapte, in turul 3 la Indian Wells dupa o victorie in doua seturi in fata Barborei Strycova.

Numarul 2 mondial s-a impus dupa o ora si 26 de minute, cu 6-2, 6-4.

In setul secund, Strycova a revenit de la 4-2 pentru Halep si a egalat scorul dupa opt jocuri. Un break reusit de Simona la 5-4 a pus capat intalnirii.

La 4-4 jucatoarea din Romania a avut o revenire importanta de la 0-30 pe propriul serviciu.

In pofida diferentei de scor, primul set al intalnirii a avut o durata de 40 de minute, Halep aflandu-se in permanenta la conducere. De altfel, Strycova n-a condus niciodata in acest meci.

Adversara inedita pentru Halep in turul 3 la Indian Wells

Halep o conduce acum pe Strycova la general, cu 5-1, dupa ce a castigat ultimele cinci dispute cu cehoaica aflata acum pe locul 50 mondial.

Cele doua nu se mai intalnisera din 2017 de la Toronto.

A existat si un meci la Indian Wells, in 2016, castigat de Halep dupa abandonul adversarei in debutul setului secund.

Toate meciurile de pana acum intre Halep si Strycova s-au incheiat in minimum de seturi.