Asa am trait Simona Halep - Barbora Krejcikova la Praga

Am transmis live text in aceasta pagina meciul sustinut de Simona Halep in optimi la Praga Open cu reprezentanta gazdelor Barbora Krejcikova (118 WTA).

Praga - Turul 2 SET 1 SET 2 SET 3
Simona Halep 3 7 6
Barbora Krejcikova 6 5 2

SET 3, 6-2 Meciul se incheie cu un break la zero si o dubla greseala din partea Barborei Krejcikova.

SET 3, 5-2 La un game distanta Halep de calificarea in sferturi. Un scor pe care l-a mai avut si in setul secund, atunci cand Krejcikova a revenit incredibil.

SET 3, 4-2 Halep obtine break-ul dupa un schimb mai lung incheiat cu minge in fileu din partea adversarei.

SET 3, 2-2 Break recuperat de Halep si practic cele doua jucatoare o iau de la capat.

SET 3, 1-2 Minge de 0-3 salvata de Halep inainte de a-si face serviciul si a ramane in meci.

SET 3, 0-1 Game autoritar castigat de cehoaica pe serviciul Simonei.

19:23 A inceput setul decisiv cu Krejcikova la serviciu.

Timeout medical solicitat de Simona Halep pentru o problema cervicala.

SET 2, 7-5 Halep trimite meciul in decisiv.

SET 2, 5-5 Krejcikova egaleaza dupa al treilea game la rand castigat.

SET 2, 5-4 Trei mingi de set irosite de Halep. A avut 40-0 si n-a reusit sa inchida acest al doilea act.

SET 2, 5-2 Se apropie la un pas de castigarea setului secund Halep, dupa cel mai lung game de pana acum.

SET 2, 4-2 Halep face pasul in fata si loveste decisiv cu forehand-ul. Rebreak Simona!

SET 2, 2-1 Semne bune in jocul Simonei. Aceasta trece la conducere dupa cel mai bun game al sau de pana acum.

SET 2, 1-1 Halep isi ia inapoi game-ul cedat anterior si e inapoi in set.

SET 2, 0-1 Break pentru Krejcikova in debutul setului secund.

SET 1, 3-6 Primul act ii revine jucatoarei din Cehia la adapostul unui break.

SET 1, 3-5 Halep intrerupe seria adversarei si cu primul ei game de serviciu castigat in acest meci.

SET 1, 2-5 Game la zero pe propriul serviciu obtinut de Krejcikova.

SET 1, 2-4 Halep se grabeste in cautarea loviturii decisive si nu gaseste terenul cu un rever in diagonala terenului. Break Krejcikova si cehoaica obtine al treilea game la rand.

SET 1, 2-3 Krejcikova e prima care rupe echilibrul schimburilor de break-uri si castiga pe propriul serviciu in premiera. Cehoaica trece la conducere!

SET 1, 2-2 La 30-30 Halep forteaza cu dreapta si mingea iese afara. Urmeaza o noua eroare nefortata, de asemenea cu lovitura de forehand, si Halep cedeaza break-ul. Dupa 15 minute niciuna dintre jucatoare nu si-a castigat serviciul.

SET 1, 2-1 Se merge in continuare cu break. Krejcikova isi cedeaza din nou serviciul si o face la fel ca Halep mai devreme dupa o dubla.

SET 1, 1-1 Rebreak Krejcikova dupa ce Halep a avut minge de 2-0 la 40-30. Jucatoarea noastra a incheiat game-ul cu o dubla greseala.

SET 1, 1-0 Halep incepe cu break.

17:47 A inceput meciul.

Cele doua jucatoare s-au mai intalnit o singura data pana acum, la turneul de la Bucuresti in 2016.

Simona Halep a castigat atunci partida din primul tur cu 3-6, 6-1, 6-1.

Spre deosebire de Halep care a disputat un singur meci de simplu si o alta partida de dublu, Krejcikova are nu mai putin de 18 meciuri in picioare de la intreruperea sezonului pe motiv de pandemie si pana la ora partidei de joi.

Aceasta a participat la mai multe jocuri demonstrative si competitii interne in Cehia, cum ar fi Macha Lake Open, Moravia Open sau Svijany Open.