Asa am trait Simona Halep - Ashleigh Barty la Sydney

Simona Halep a debutat in noul sezon, miercuri dimineata dupa ora 5:30 a Romaniei, contra australiencei Ashleigh Barty in turul 2 la Sydney.

FINAL Halep - Barty 4-6, 4-6

SET 2, 4-6 Mingea de rever a Simonei se opreste in banda fileului si Barty obtine victoria.

SET 2, 4-5 Doua mingi de break ratate de Halep si Barty revine la conducere. Australianca la un game distanta de victorie.

SET 2, 4-4 Barty isi ia break-ul inapoi, dupa ce Halep a servit la 40-30 pentru 5-3.

SET 2, 4-3 De aceasta data Halep se arata rabdatoarea in asteptarea erorii adversarei. Barty trimite in fileu dupa un raliu si Halep obtine break-ul. In premiera lidera mondiala conduce in acest meci!

SET 2, 3-3 Game la zero pentru Halep pe propriul serviciu.

SET 2, 2-3 Doua mingi de break ratate de Halep si implicit sansa de a trece in premiera la conducere. Halep s-a grabit la 30-40 incercand un rever castigator care insa a iesit de putin afara.

SET 2, 2-2 Un game solid reusit acum de Halep pe propriul serviciu. Un singur punct cedat.

SET 2, 1-2 Halep a condus cu 30-15 pe serviciul advers, dar in cele din urma Barty si-a castigat game-ul.

SET 2, 1-1 Trei mingi de break salvate de Halep in cel mai lung game de pana acum.

SET 2, 0-1 Game la zero pentru Barty pe propriul serviciu.

STATISTICA SET 1: 2-14 raportul punctelor direct castigatoare!

SET 1, 4-6 Halep trimite cu forehand-ul in fileul la 30-40 si primul set intra in contul lui Barty dupa 41 de minute.

SET 1, 4-5 Cinci puncte la rand reusite de Barty, care inchide cu un as de la 0-40. Trei sanse de break ratate de Halep.

SET 1, 4-4 Halep raspunde cu un game la zero, primul al acestui meci.

SET 1, 3-4 Barty revine la conducere dupa un game in care a condus cu 40-0 la un moment dat. Doua puncte recuperate de Halep, dar sportiva din Australia inchide cu un forehand castigator.

SET 1, 3-3 Doua puncte mari jucate de Halep dupa 30-30. Barty a gresit de fiecare data dupa schimburi lungi si jucatoarea noastra reuseste egalarea de la 1-3.

SET 1, 2-3 Halep face pasul in fata si, din a treia incercare, obtine break-ul ramanand in acest set.

SET 1, 1-3 Primul break al meciului este reusit de Barty, jucatoare care castiga patru puncte la rand de la 0-15.

SET 1, 1-2 Barty ramane in fata dupa un nou game decis la avantaje.

SET 1, 1-1 Trei puncte la rand cu serviciul pentru Halep in acest game de la 15-15.

SET 1, 0-1 Barty inchide game-ul cu o scurta la care Halep n-a reusit sa ajunga. Un prim game decis in prelungiri, Halep revenind de la 15-40.

5:49 A inceput meciul cu Barty la serviciu.

Aceasta va fi a treia intalnire a celor doua in circuitul WTA, dupa cele doua castigate de Halep in 2018.

Jucatoarea din Romania s-a impus la Montreal si Cincinnati de fiecare data fara set pierdut.

Daca pentru Halep e primul meci al sezonului, Barty a disputat deja cinci partide (4-1), pornind astfel cu un avantaj important in fata liderei mondiale.

Ramane de vazut in ce conditie fizica se va prezenta Halep dupa ce n-a mai disputat un meci complet, fara probleme fizice, de la US Open.

Halep a ratat ultima parte a sezonului 2018 din cauza unei accidentari la spate.

In perioada de pregatire lidera mondiala n-a acuzat nicio problema de sanatate.