Asa am trait Simona Halep – Ashleigh Barty in demonstrativul de la Adelaide

Dupa doua saptamani de carantina in Australia pentru Simona Halep a venit si ora primului meci din 2021, fie el si unul demonstrativ impotriva liderei mondiale Ashleigh Barty.

ADELAIDE SET 1 SET 2 SET 3
Simona Halep 3 6 10
Ashleigh Barty 6 1 8

13:44 Minge de meci pe serviciu pentru Halep la 9-8 in super tie-break. Barty trimite prea lung si mingea iese afara. Simona Halep castiga primul meci din 2021, un demonstrativ impotriva liderei mondiale.

13:36 A inceput super tiebreak-ul care va decide invingatoarea. Se joaca pana la zece puncte!

13:33 Doua mingi de set ratate de Halep la 40-15. Ramane puternica la serviciu si inchide setul al doilea cu 6-1. Astfel, dupa 55 de minute de la inceputul meciului se intra in decisiv. Va fi un super tie-break, potrivit regulilor impuse de organizatori.

13:30 Smash ratat de Barty din apropierea fileului la minge de break pentru Halep. Jucatoarea din tara noastra se desprinde al 5-1 in setul secund.

13:26 Game la zero reusit de Halep pe propriul serviciu (4-1).

13:24 Halep obtine primul break in acest meci si se desprinde la 3-1 in setul secund. Barty a ratat incredibil din ofensiva o minge lovitura puternic cu forehand-ul.

13:14 Setul secund incepe cu Halep la serviciu (1-0). Jucatoarea din tara noastra a salvat o minge de break. Halep conduce pentru prima data in acest meci.

13:08 Ataca Simona serviciul doi al adversarei la 40-15 si mingi de set pentru Barty. Mingea se opreste in fileu si astfel primul set ii revine jucatoarei din Australia, cu 6-3.

13:06 Halep ramane in set (5-3). Un game in care jucatoarea noastra a facut spectacol, lovind la un moment dat din alergare printre picioare.

13:01 Barty se desprinde la 5-2 dupa un game alb in care a servit doi asi. Al doilea game de serviciu fara punct pierdut de australianca.

12:59 Primul break al meciului e obtinut de Barty. Rever in lung de linie castigator, dupa ce Halep revenise de la 15-40. Barty conduce (4-2)

12:54 Barty revine la conducere (3-2) dupa un game adjudecat la zero.

12:51 Halep egaleaza scorul (2-2) cu un lung de linie castigator.

12:38 A inceput meciul cu Barty la serviciu.

Simona Halep si Ashleigh Barty s-au confruntat de patru ori pana acum in competitiile oficiale.

Reprezentanta Romaniei a castigat trei dintre dispute, ultima in 2019 pe zgura de la Madrid, cu 7-5, 7-5.

De altfel, toate cele patru confruntari au fost decise in minimum de seturi.

Singura victorie obtinuta de Barty in disputele cu Halep dateaza din 2019, cand australianca s-a impus pe teren propriu la Sydney, cu 6-4, 6-4.

Simona Halep a disputat 26 de meciuri in 2020, dintre care a castigat 23.

Ultima partida a Simonei a avut loc pe 4 octombrie la Roland Garros, unde a pierdut de o maniera categorica in fata polonezei Iga Swiatek, cea care avea sa castige turneul din capitala Frantei fara set pierdut.

Barty a jucat si mai putin in anul pandemic 2020, adunand doar patru turnee si 14 meciuri.

Lidera mondiala n-a mai aparut pe teren din 28 februarie cand pierdea in fata Petrei Kvitova in semifinalele turneului de la Doha, Qatar.