Asa am trait Simona Halep - Ajla Tomljanovic la Adelaide

Am transmis live text in aceasta pagina primul meci de simplu sustinut de Simona Halep in 2020.

Adelaide - Turul 1 SET 1 SET 2 SET 3
Simona Halep (ROU) 6 7
Ajla Tomljanovic (AUS) 4 5

SET 2, 7-5 Halep inchide meciul dupa o eroare a adversarei. Urmatorul meci al Simonei e programat joi.

SET 2, 6-5 Un nou game adjudecat de Halep datorita primului serviciu. Presiune in continuare pe Tomljanovic care alearga dupa egalare.

SET 2, 5-4 Halep forteaza cu primul serviciu si o forteaza pe Tomljanovic sa greseasca. Cahill vine din nou la banca.

SET 2, 3-2 Trei mingi de break salvate de Halep in acest game de serviciu. Cel mai dificil de pana acum.

SET 2, 2-1 Tomljanovic isi ia inapoi break-ul dupa o eroare a Simonei in diagonala scurta a terenului.

SET 2, 2-0 Break obtinut de Halep dupa un game echilibrat. Al treilea pentru Simona in acest meci.

SET 2, 1-0 Halep joaca pe reverul adversei pana cand aceasta cedeaza. Inceput ideal de set secund pentru Simona.

SET 1, 6-4 Primul set ii revine in cele din urmaa Simonei Halep cu break. 41 de minute pentru acest prim set. Un singur punct a facut diferenta la totalul punctelor (30-29).

SET 1, 5-4 Break reusit de Tomljanovic chiar cand Halep servea pentru Set. Simona solicita interventia lui Darren Cahill.

SET 1, 5-2 Halep se apropie la un game de castigarea setului. Un game adjudecat in prelungiri dupa ce Simona a facut serviciu-voleu, iar apoi a gasit asul din maneca.

SET 1, 4-1 Se desprinde Halep in pofida unui game echilibrat in care a comis o noua dubla greseala. Deja a doua in meci.

SET 1, 3-1 Din defensiva Halep obtine break-ul cu o lovitura castigatoare de forehand in diagonala lunga a terenului. Cea mai spectaculoasa lovitura de pana acum

SET 1, 1-1 Game la zero pe serviciu reusit de Tomljanovic.

SET 1, 1-0 Halep isi castiga la 30 game-ul de serviciu, unul in care a comis o prima dubla greseala.

10:08 Incepe meciul cu Halep la serviciu.

10:02 Cele doua jucatoare au iesit pe teren. Tomljanovic castiga tragerea la sorti si alege sa primeasca in debut.

Va fi a patra confruntare între Halep si Tomljanovic. Toate meciurile de pana acum au fost câștigate de Halep.

Tomljanovic a luat set de fiecare data indiferent de suprafață.

Australianca de pe locul 52 mondial are deja trei meciuri de simplu in picioare, in 2020.