Asa am trait Niculescu - Sharapova in primul tur la Doha

Monica Niculescu avea o misiune infernala, luni, in primul tur la Doha, unde a intalnit-o pe fosta lidera mondiala Maria Sharapova, beneficiara unui wild card.

FINAL Niculescu - Sharapova 4-6, 6-4, 6-3

A fost prima intalnire a celor doua in circuit. Sharapova ocupa locul 41 mondial in aceasta saptamana, in timp ce Niculescu a ajuns la limita sutei, pe 92.

SET 3, 6-3 Niculescu inchide meciul cu un game la zero. Victorie fabuloasa pentru Monica, cea mai mare a carierei!

SET 3, 5-3 Break Niculescu! Jucatoarea noastra serveste pentru victorie si calificarea in turul secund.

18:48 Incepe setul decisiv cu Sharapova la serviciu. S-a intrat in a treia ora de joc.

SET 2, 6-4 Niculescu reuseste break-ul si trimite meciul in decisiv. Sharapova isi ia pauza de vestiar. 22-7 raportul erorilor nefortate in setul secund in favoarea lui Niculescu.

SET 2, 4-3 Game la zero castigat de Niculescu pe propriul serviciu.

SET 2, 3-3 Niculescu recupereaza break-ul si mentine suspansul in acest meci.

SET 2, 2-3 Break Sharapova dupa un nou game maraton.

SET 2, 2-1 Exasperata de jocul incomod practicat de Niculescu, Sharapova il cheama la banca pe antrenorul ei.

SET 2, 1-1 Niculescu lupta in continuare si recupereaza break-ul dupa o dubla eroare comisa de Sharapova.

SET 2, 0-1 Incepe cu break Sharapova acest set secund.

SET 1, 4-6 Sharapova inchide setul pe serviciu la mare lupta. Rusoaica strange pumnul ca dupa o mare victorie.

SET 1, 4-5 Retur atacat cu furie de Sharapova pe serviciul doi al Monicai si jucatoarea noastra se apropie la un game diferenta.

SET 1, 3-5 Niculescu recupereaza un break dupa un game de mare lupta. O forteaza la maxim Monica pe Sharapova in acest meci.

SET 1, 2-5 Game urias castigat de Sharapova pe serviciul lui Niculescu dupa mai bine de zece minute. Jucatoarea noastra a salvat opt mingi de break inainte de a trimite in fileu la a noua sansa a rusoaicei. Monica a avut de asemenea in doua randuri sansa de a inchide jocul. Niculescu a reusit la un moment dat o scurta senzationala.

SET 1, 2-4 De aceasta data Sharapova isi consolideaza break-ul si se desprinda pentru prima data pe tabela.

SET 1, 2-3 Din nou Sharapova la conducere cu break in fata. Mai agresiva rusoaica in fata jocului binecunoscut practicat de Monica, un joc bazat foarte mult pe mingea cu efect.

SET 1, 2-2 Rebreak rapid reusit de Niculescu.

SET 1, 1-2 Sharapova este prima care rupe echilibrul si obtine primul break.

16:35 A inceput meciul

Meciul celor doua este al patrulea programat pe terenul central, unde prima intalnire a debutat la ora 12.

Niculescu a ajuns pe tabloul principal in urma a doua tururi de calificari, in ultimul dintre acestea invingand-o pe Andrea Petkovic.

Pe tabloul de la Doha mai sunt prezente Simona Halep (cap de serie 2), Irina Begu si Mihaela Buzarnescu.